Uzgoj krompira visokog prinosa u kontejnerima je koristan način da uživate u svježem, domaćem krumpiru, čak i ako imate ograničen prostor u vrtu. Evo deset savjeta koji će vam pomoći da postignete obilnu žetvu krompira u kontejnerima:
Odaberite pravi kontejner:
Odaberite posudu koja je duboka najmanje 10-12 inča (25-30 cm) i koja pruža dovoljno prostora za rast vaših biljaka krumpira. Možete koristiti velike saksije, vreće za uzgoj ili čak prenamijenjene kontejnere kao što su kante.
Odaberite prave sorte krompira:
Neke sorte krompira su pogodnije za kontejnersko baštovanstvo. Potražite kompaktne ili određene sorte, kao što su Yukon Gold, Red Norland ili prstasti krompir.
Pripremite mješavinu za zalivanje:
Koristite dobro drenirajuću mješavinu za saksije koja je rastresita i bogata organskom tvari. Možete pomiješati zemlju za saksiju s kompostom ili dobro istrulilim stajnjakom za dodatne hranjive tvari.
Chit the Krompir:
Prije sadnje, sjemenski krompir “prokuvajte” ili proklijajte tako što ćete ga staviti na hladno, tamno i dobro provetreno mesto na nekoliko nedelja. To podstiče razvoj zdravih klica.
Dubina sadnje:
Posadite proklijali sjemenski krompir oko 3 inča (7,5 cm) duboko u posudu tako da klice budu okrenute prema gore.
Razmak:
Razmak između sjemenskih krompira postavite najmanje 8-10 inča (20-25 cm) kako biste omogućili prostor za rast.
Hilling:
Kako biljke krompira rastu i dostignu visinu od 6-8 inča (15-20 cm), počnite da ih osipate. Dodajte još mješavine za saksije oko baze biljaka, ostavljajući samo nekoliko gornjih centimetara lišća izloženim.
zalijevanje:
Održavajte tlo stalno vlažnim, ali ne preplavljeno. Krompiru je potrebno redovno zalijevanje da bi se pravilno razvijao, posebno tokom vrućeg vremena.
Gnojiti:
Krompiri su teški hranitelji. Gnojite ih uravnoteženim gnojivom sa sporim oslobađanjem ili gnojivom specifičnim za krumpir prema uputama na pakovanju.
sunčeva svjetlost:
Stavite svoje posude za krompir na mesto koje prima najmanje 6-8 sati sunčeve svetlosti svakog dana. Krompiru je potrebno puno sunčeve svjetlosti da bi dao dobar prinos.
Monitor za štetočine i bolesti:
Pazite na uobičajene štetočine krompira kao što su koloradske zlatice i lisne uši. Također, pazite na znakove bolesti kao što je kasna ili rana plamenjača. Rano otkrivanje i liječenje su od ključne važnosti.
berba:
Sakupite krompir kada lišće požuti i ponovo odumre. Lagano iskopati krompir, pazeći da ga ne oštetite. Ostavite ih da se osuše prije nego što ih odložite na hladno i tamno mjesto.
Rotirajte usjeve:
Ako planirate uzgajati krompir u kontejnerima u narednim godinama, izbjegavajte da ga sadite u istu posudu ili tlo kako biste smanjili rizik od nagomilavanja bolesti.
Slijedeći ove savjete, možete uživati u uspješnoj žetvi krompira iz svog kontejnerskog vrta. Vrtlarstvo u kontejnerima nudi prednost kontrole kvaliteta tla i postavljanja, što ga čini odličnom opcijom za uzgoj krompira čak i na ograničenim prostorima.
PREUZETO