Chrisu Warku 2003. godine dijagnosticiran je 3. stadij raka debelog crijeva, tada je imao 26 godina. Odbio je kemoterapiju. Tako je počeo njegov put drastične promjene prehrane i isprobavanja svih dostupnih netoksičnih terapija na koje je naišao.
Danas, Chris više nema rak i živi ispunjen život sa svojom obitelji.
Jedan od njegovih recepata je i ova super salata u koju se kune da ju je pojeo barem tisuću puta na svom putu do zdravlja.
Od ključne važnosti je da antikancerogena salata ne sadrži sir, meso ili kupovni dresing za salatu. Također, bitno je da povrće bude neprskano.
Chris vjeruje da ne bi trebalo miješati voće i povrće jer su za njihovu probavu potrebni drugačiji probavni sokovi. Kada se jedu zajedno, mogu stvoriti prevelike količine kiseline i neprobavljivost, koje mogu ometati procese izlječenja. Zbog toga u svoju super salatu nije uključio voće.
Sastojci:
Ukoliko nemate baš sve sastojke ili nije sezona istih, odaberite s ovog popisa ono što se trenutno nudi. Pokušajte naći neprskano povrće. Sve se jede sirovo. Dobro operite i nasjeckajte. Jedite odmah po pripremi. Količinu povrća i omjere slobodno odredite sami…
Povrće
Tamnozeleno povrće – hrana broj jedan koju bi redovito svi trebali jesti (blitva, špinat, kelj, radič, rukola, raštika, peršin…)
Brokula i klice brokule – sadrži čak tri aktivna sastojka koja blokiraju razvoj stanica raka i sprečavaju rak crijeva, želuca, dojke, maternice i prostate.
Mladi luk – top namirnica za prevenciju raka.
Artičoke – pozitivno djeluju na jetru koja je bitna za cjelokupno zdravlje.
Tikvice – potiču bolju probavu i djeluju antiupalno.
Gljive (shitake su posebno dobre) – sadrže biomodulatore koji su u tisućama znanstvenih radova pokazali da jačaju ili obnavljaju obrambene snage organizma.
Luk – sadrži sumporne sastojke koji ubijaju stanice raka crijeva, dojke, pluća i prostate.
Crveno zelje – sama boja ukazuje na velike količine antioksidanata koji neutraliziraju slobodne radikale, koji su štetni nusprodukti metabolizma. Ovi slobodni radikali su odgovorni za različite bolesti, uključujući rak i bolesti srca. Crveno zelje spada među najbolje namirnice za prevenciju raka.
Cvjetača – ovaj brokulin rođak sadrži sulforafan koji ubija matične ćelije raka i usporava rast tumora, neki stručnjaci smatraju da tu leži ključ kontrole rasta tumora.
Avokado – jedan od najboljih izvora zdravih masti, znatno smanjuje broj slobodnih radikala te stvara okruženje u kojem stanice raka ne mogu preživjeti.
Žute, crvene i zelene paprike – redovna konzumacija prevenira rak, obiluju vitaminima i mineralima koji jačaju obrambeni mehanizam tijela.
Bundeva – sadrži karotenoide koji smanjuju rizik od raka i smanjuju njihov rast.
Klice
Klice suncokreta – obiluju željezom i klorofilom koji detoksiciraju krv i jetru, te fitosterole koji jačaju imunitet.
Klice badema – pridonose maksimalnoj nutritivnoj vrijednosti ove salate, sadrže proteine, minerale i vitamin E koji je jedan od najjačih antioksidanata na svijetu.
Klice mungo graha – sadrže bjelančevine, folnu kiselinu, kalij, željezo, B vitamine; čiste organizam od toksina, djeluju diuretično, jačaju krv.
Klice slanutka – jačaju rad gušterače, želuca i srca.
Klice leće – djeluju kao diuretik, jačaju srce i imunološi sustav.
Niže pročitajte kako jednostavno uzgojiti ove klice kod kuće.
Klice su bitne u borbi potiv raka jer spadaju u najnutritivnije namirnice svijeta, može se reći da sadrže – živu snagu.
Klijanjem se sastav zrnja i sjemenja mijenja na brojne korisne načine. Proizvodi se vitamin C, povećava se sastav vitamina B, osobito B2, B5 i B6. Sadržaj karotena drastično se povećava, čak do 8 puta.
Klijanje neutralizira fitinsku kiselinu, supstancu prisutnu u zrnju svih žitarica koja onemogućuje apsorpciju kalcija, magnezija, željeza, bakra i cinka. Također se neutraliziraju tvari koje uzrokuju vjetrove, te aflatoksine koji mogu biti jako opasni.
Fermentirano
Nadopunite ove prekrasnu salatu s ferementiranim namirnicama, najbolje kiselim zeljem (kiseli kupus). Fermentirane namirnice uravnotežuju floru crijeva i pomažu u probavi.
Dresing i začini
I posljednje, napravite dresing za salatu od ekstra djevičanskog maslinovog ulja i malo jabučnog octa (korištenje samog jabučnog octa može doslovce napraviti revoluciju vašeg zdravlja).
Začinite sa sljedećim antikancerogenim začinima: origano, češnjak, kurkuma ili curry (kurkuma je glavni sastojak) te kajenskom čili paprikom.
Vaša super antikancerogena salata je gotova i možete je jesti kad hoćete i u kojim god količinama želite!
Kako uzgojiti klice kod kuće
Uzgoj klica je odličan način da si osigurate pristup kvalitetnoj svježoj hrani cijele godine. Kada sami uzgajate klice ne konzumirate neželjene pesticide, aditive i druge kemikalije opasne za zdravlje.
Jedna od boljih metoda uzgoja je korištenje staklenki širokog grla i poklopac za klijanje iz trgovine zdrave hrane, ili gaza i gumica umjesto poklopca.
Koristite samo organske sjemenke za klijanje.
Uvjerite se da ste izabrali sjeme od uglednog dobavljača, koji može jamčiti da ono nije podvrgnuto radijaciji ili termičkoj obradi, jer taj postupak sprječava klijanje.
Što možete klijati
– Orašasto voće: badem, lješnjak, kikiriki
– Sjemenke: lan, suncokret, sezam
– Mahunarke: soja, slanutak, mung dal, grašak, leća
– Žitarice: pšenica, kvinoja, hajdina, kamut, riža, kukuruz, zob, raž
– Povrće: brokula, kupus, mrkva, luk, špinat, salata, celer, kupus, repa, rotkvica
Postupak:
Operite ruke prije rukovanja sjemenom.
Prvo uklonite sve polomljene sjemenke ili one koje su promijenile boju, a zatim kamenčiće, grančice ili ljuske koje su se mogle naći u sjemenu.
U staklenku stavite samo jednu vrstu sjemenki.
Kada je o količini riječ, upotrijebite jednu čajnu žličicu sjemenki ili pola šalice zrnja mahunarki ili žitarica. One će se povećavati tijekom namakanja i procesa klijanja.
Preko sjemenki nalijte čistu vodu. Ako stavljate nekoliko žlica sjemenki, prekrijte ih s barem jednom šalicom vode.
Koristite li zrnje mahunarki, orašastih plodova ili žitarica, nalijte barem tri puta veću količinu vode u odnosu na količinu sjemena.
Posudu zatvorite poklopcem za klijanje ili gazom. Ako rabite gazu, osigurajte ju gumicom.
Klice ispirite nekoliko puta dnevno. Budite sigurni da ste ih svaki put dobro ocijedili.
Vrijeme klijanja razlikuje se za svaku sortu. U tablici možete vidjeti vrijeme klijanja za neke vrste žitarica i povrća te količinu vode.
Još…
Druge namirnice koje Chris preporučuje su one koje obiluju kvercetinom, koji je moćan flavonoid. Zajedno s kurkuminom, koji je aktivni spoj, kvercetin postaje jedan od najpotentnijih flavonoida općenito.
Štiti DNK, ima antiupalna svojstva, antioksidant je i prirodni antihistaminik. Najbolji izvori su jabuke, crveni luk, crni i zeleni čaj, crveno grožđe, maline, brusnice, citrusi i zeleno lisnato povrće.
Izvor: atma.hr