SPASITE JETRU I SRCE Srpski travar otkrio moć napitka od 2 sastojka koja svi imamo u kući

Objavljeno:

Ako ste ovih dana preterali sa hranom i pićem, narodni travar Momčilo Antonijević ima spas. Biljke mogu da vam pomognu da prevaziđete mamurluk, pomognete srcu, krvnim sudovima i jetri. Ukoliko je jetra opterećena alkoholom, najbolje što možete da uradite je da u čašu mlake vode dodate kašičicu meda i jednu kafenu kašičicu nefiltriranog jabukovog sirćeta.

“Ovo je jako dobro za našu jetru, žučnu kesu, krvne sudove i zaista pomaže i preporučuje se ljudima koji pate od povišenog nivoa holesterola i triglicerida. Ovo je period kada jedemo dosta masne hrane i puno slatkiša, što uopšte ne odgovara ljudima sa ovim problemom”, naglašava narodni travar i ističe da ovaj napitak treba da pijemo tokom cele godine, a ne samo kada preteramo sa alkoholom.

Evo koje su druge opcije:

Rasol od kupusa
Rasol je odličan način da rehidriramo svoj organizam. Ima puno elektrolita, a bogat je i prirodnim probioticima i bakterijama koje žive u našim crevima i koje pomažu da naši organi za varenje, kao i imuni sistem, funkcionišu besprekorno. Kiseli kupus je veoma bogat C vitaminom i predstavlja pravu zimsku superhranu. Posebno je dobar za vegane, jer sadrži vitamin B12 koga inače nema u namirnicama biljnog porekla.

Imela
Imela je čuvena čarobna biljka Kelta i od nje se pravi čuveni napitak koji piju Asteriks i Obeliks. Imela je dobra za snižavanje visokog krvnog pritiska, ujednačava srčani ritam. Imela je poluparazitska biljka i njena lekovitost, odnosno toksičnost, zavisi od toga na kom drvetu raste. Međutim, imela nije biljka čija upotreba se preporučuje u kontinuitetu i duži vremenski period, kao ni trudnicama i deci.

Gujina trava ili sikavica
Gujina trava ili sikavica je verovatno biljka broj jedan za regeneraciju jetre. “Ona sadrži supstancu silimarin, koja zaista može da regeneriše jetru koja je i inače organ koji ima veliku sposobnost regeneracije. Čaj nije dobro rešenje, bolje je samleti seme i konzumirati sa jogurtom, još bolje surutkom”, naglašava Antonijević.

Jaka i začinjena hrana
Kada se kaže jaka hrana, obično se dodaje i začinjena hrana, što je pogrešno, jer začini mogu da budu izuzetno korisni. Ako koristimo puno belog luka, puno đumbira, cimeta, to uopšte nije štetno, naglašava Antonijević, već izuzetno zdravo i korisno. Ono o čemu treba voditi računa su razni veštački pojačivači ukusa, pre svega natrijum glutaminat i rafinisane masnoće.

Matičnjak
Posle obilnog i jakog obroka umesto da potegnemo za gaziranim sokovima ili kiselom vodom kako bismo olakšali varenje, bolje je popiti šolju čaja od nane. U kombinaciji sa matičnjakom idealna je protiv mučnine, ali i protiv glavobolje. Matičnjak je odličan biljni izbor za glavobolju, kada je mamurluk u pitanju. Još bolje deluje kada se pomeša sa suručicom, biljkom koja sardži salicilna jedinjenja i zapravo predstavlja biljnu “prabaku” aspirina.

alo.rs

Povezano

Najnovije