Još uvek nije do kraja jasno kako se širi Helicobacter pylori, a moguće je da je opstajala u ljudima više milenijuma. Veruje se da se prenosi sa usta na usta, ali i sa fecesa na usta, odnosno ako se ruke ne operu temeljno nakon upotrebe toaleta. Uz to, može da se prenese putem hrane ili vode.
Većina ljudi zaraženih ovom bakterijom nema simptome. Kada infekcija izazove čir, može doći do bolova u stomaku, naročito tokom noći ili satima nakon obroka, odnosno kada je želudac prazan. Ovaj bol obično se opisuje kao osećaj nagrizanja koji prolazi i vraća se, a ublažavaju ga antacidi.
Pored ovog karakterističnog bola, neki od simptoma su:
mučnina
preterano podrigivanje
gorušica
osećaj nadutosti u stomaku
visoka temperatura
nedostatak apetita
zadah
dijareja
neobjašnjiv gubitak kilograma,
a u težim slučajevima i:
poteškoće pri gutanju
anemija
krv u stolici.
Naravno, sve ove simptome mogu da izazovu i druga stanja, pa čak i neke promene kod zdravih ljudi, ali ukoliko primetite nešto neobično, obavezno se javite lekaru.
U slučaju da vam je utvrđena helikobakterija, najvažnije je da dosledno pratite instrukcije lekara i pijete propisanu terapiju, a svemu možete dodati i prirodne metode za ublažavanje tegoba.
Probiotici
Probiotici su živi mikroorganizmi i obično se nazivaju “zdravim bakterijama” jer pružaju mnogo blagodeti organizmu. Brojne studije dokazale su da oni poboljšavaju varenje i opšte stanje gastrointestinalnog trakta, poboljšavaju zdravlje srca, a pojedina istraživanja pokazala su da utiču čak i na izgled kože.
Kako je pokazala studija naučnika s kineskog Univerziteta “Đijao Tong”, uzimanje probiotika pre i posle standardnog tretmana helikobakterije može da poboljša stanje i pomogne da se uspostavi zdrava bakterijska flora u probavnom traktu.
Zeleni čaj
Naučna studija iz 2020. godine pokazala je da je sredstvo za ispiranje usta napravljenjeno od ekstrakta zelenog čaja efikasno u sprečavanju rasta helikobakterije. To nije ni čudo, budući da zeleni čaj obiluje polifenolima i ublažava zapaljenske procese.
Med
Utvrđeno je da i med ima antibakterijsko dejstvo i da je koristan kod ove bakterije. Nije dokazano da može u potpunosti da je ukloni iz organizma, ali može da uspori dalji rast bakterije, a istraživači napominju da je potrebno još studija na ovu temu.
Maslinovo ulje
Ulje maslina je efikasno u smanjenju rasta helikobakterije, dokazali su italijanski stručnjaci 2019. godine, a može da ima i značajnu ulogu u prevenciji infekcije.
Klice brokolija
Poznato je da je brokoli izuzetno zdrav zahvaljujući sulforafanu i da ima antioksidativno dejstvo, koje smanjuje upalu i poboljšava zdravlje creva. Uz to, smanjuje kolonije bakterija i njihove efekte.
ALO.RS