“POBOGU, ZAŠTO OVSENA KAŠA”, DR ČUBRILO TVRDI: Ova hrana je najbolja za doručak, ručak i večeru

Objavljeno:

Prof. dr Dejan Čubrilo, profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu i specijalista medicine sporta, nedavno je bio gost emisije “RTS Ordinacija” u kojoj je pričao o tome kako dijeta treba da izgleda i koji su to koraci koji dovode do provjerenog, a zdravog gubitka kilograma.

Dr Čubrilo je ovom prilikom razbio brojna popularna uverenja o ishrani, istakavši da savremeni čovjek uglavnom živi u zabludama kada je riječ o hrani. Na samom početku istakao je da autofagiju, odnosno povremeni post, ne preporučuje nikome:

“Za sve početnike, za sve one koji nemaju dobre “fabrike”, koji imaju insulinsku rezistenciju, ne, nikako. Ne može. Autofagija je luckasta. Bezveze je ući u to jer štetimo tijelu i ne možemo to iskoristiti”.

Dr Čubrilo savjetuje da za užinu uzmete tri komadića mesa i malo parče sira ili nešto poput šake badema. Ističe i da treba strogo voditi računa o prečestom unosu šećera u organizam:

“Ako ste pojeli nešto što je šećer: ovas, pitu, hljeb, krompir, voće i tako dalje – nakon toga ne smijete uzeti sljedeći ugljeni hidrat najmanje pet, šet sati. Ako sam ja pojeo, na primjer jabuku, pa poslije dva sata recimo sir – to je ok. Ako sam uzeo poslije sat vremena bademe – opet sam ok, a ne gladujem. Poenta je naučiti šta je za tebe i šta sa čim ide”.

Gost RTS ordinacije ističe da večeru ne treba preskakati u danima kada vodimo računa o ishrani ili pokušavamo da smršamo.

“Ako riješite da ne jedete poslije 17 ili 18 časova, vi ste napravili u vašem tijelu jedan haos. Tada će vam raditi podsvijest, jer će posljednji obrok prije 17 časiva biti pretjeran, kako biste bili siti do sljedećeg obroka ujutru. Drugo, mom tijelu treba ta kontinuirana energija, treba mi po malo – recimo 70 grama punomasnog sira, brija, kamembera, buđavog sira, pršute, čašu ili dveij vina, malo kajmaka… Uzeo sam sir, pršutu, vino, ali nisam uzeo šećer – to je kjuč cijele priče! Ali poslije toga nema malo hljeba, voća i slično”, objašnjava on.

Dr Čubrilo se osvrnuo i na jedan od najpopularnijih “zdravih” doručaka, a ispostavilo se da isti i nije toliko zdrav: “Pa, zaboga miloga zašto ovsena kaša? Zašto ona mora da bude svako jutro i to cijela činija? Pa, vi ste gotovi. To je trovanje šećerima”.

Dr Čubrilo ističe da ljudi koji su tek otpočeli dijetu treba da izbace hljeb i žitarice, te da ih izbace tek poslije mesec, dva ili tri. On savjetuje da se umjesto žitarica okrenemo orašastim plodovima – indijskim orasima, bademima… Takođe, kaže da su jaja fantastična opcija za doručak, kao i sir, kiselo mlijeko..

A kakav treba da bude ručak ukoliko želimo da smršamo? “Krenite sa mesom, ribom, to je ono najlakše za početak. Ali vodite računa o količini – to treba da bude 100 grama. Ne treba da izbegavate ni ćevape ni pljeskavice – pojedite ih sa salatom i izbacite iz lepinje”, akcentuje.

Dr Čubrilo ističe da nam je voće neophodno u ishrani, ali da ipak treba voditi računa o količini koju unosimo:

“Dnevno možete pojesti, bili vi na dijeti ili ne, do 300 grama voća. Voće koje provocira manji skok šećera u krvi i lako se vari – to su borovnice, maline… Pojedite 50 grama borovnica u jednom obroku, hrane naše dobre bakterije u crijevima i hrani našu jetru. Ne možemo mi izbaciti voće komplektno, jer onda ulazimo u fazu da nemamo energenata”.

Na koncu svega ovaj stručnjak napomenuo je i da popularna keto dijeta veoma opasna i da je stanje ketoze opasno, kao i da je i proteinska dijeta takođe loš izbor.


(RTS)

Povezano

Najnovije