Zelenu lopticu sa korom nalik pomorandži viđate svaki dan na ulicama i sigurno ste se zapitali šta je? To je drvo maklura, rodom iz Severne Amerike, ili kako ga još nazivaju “trnovita pomorandža ili osidž”. Naziv osidž potiče od indijanskog plemena Osidž, bliskom Sijuksima.
Maklura cveta u junu i julu, a plodove donosi u oktobru. Plodovi u kasnu jesen i rano proleće privlače pažnju prolaznika, koji često i ne slute koliko je ovo drvo korisno i kvalitetno.
Naši parkovi su preplavljeni drvećem sa plodovima maklure, a mnogi nisu ni svesni koliko je ova biljka zdrava.
Iako plodovi maklure nisu jestivi, ulje koje sadrže koristi se za izradu kozmetičkih proizvoda i tinktura, a supstance koje sadrže korisne su za suzbijanje gljivičnih oboljenja u baštama, kao i u borbi protiv raznih štetočina koje se klone zemljišta na kome rađ
U narodnoj, ali i savremenoj medicini supstance koje sadrži plod maklure koriste se u lečenju raka debelog creva, dojke, želuca, materice i prostate. Karakterističan lepljlivi, mlečni sok koga u izobilju ima u plodovima smatra se nezamenljivim u lečenju mnogih bolesti. Međutim, u pripremi eliksira i preparata valja biti više nego obrazriv, jer maklura može biti toksična ukoliko se ne primenjuje na pravilan način.