Doktor Dejan Radenković je istakao nekoliko simptoma raka pankreasa koji deluju bezazleno, a zapravo su vrlo ozbiljni pokazatelji.
U Srbiji svake godine oko 1.500 ljudi oboli od raka pankreasa, dok se na globalnom nivou registruje čak pola miliona novih slučajeva. Stručnjaci upozoravaju da bi do 2030. godine upravo ova bolest mogla postati vodeći uzrok smrtnosti među malignim oboljenjima.
Kako je za “RTS” izjavio prof. dr Dejan Radenković sa Prve hirurške klinike Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, glavni problem je to što se bolest u većini slučajeva otkriva prekasno. Simptomi su često blagi i nespecifični, a među njima može biti i običan bol u leđima, koji mnogi zanemare.
Foto: Printskrin@Pirot Plus Online/YouTube
“Kada se desi ta bolest, onda to odjekne, jer je rak koji progresivno deluje, kada se javi kod mladih ljudi, onda je veoma agresivan oblik bolesti i zato što se otkriva jako kasno”, rekao je doktor Radenković
Simptomi na koje bi trebalo obratiti pažnju uključuju bol u stomaku i leđima, nadimanje, gorušicu i osećaj kiseline. Deluju dakle kao bezazlene pojave koje dođu i prođu same od sebe.
“Kada postoje simptomi tipa gorušice, kiseline, nadimanja, pa se kod gastroenterologa uradio gastroskopiju, a nema ništa na želucu, pa je rađen ultra-zvuk, nije problem žučne kese, onda se ide dalje na skener…”, objašnjava dr Radenković.
Foto: Shutterstock
Upravo razvoj savremene dijagnostike doveo je do češćeg i ranijeg otkrivanja raka pankreasa, ali to i dalje nije dovoljno. Preventiva igra ključnu ulogu, posebno kod osoba koje imaju porodičnu istoriju ove bolesti.
Ako jedan član porodice ima dijagnozu raka pankreasa, ostali članovi bi trebalo da idu na redovne kontrole barem jednom godišnje, upozorava doktor Dejan Radenković.
Stil/Najžena