Simptomi srčanog udara koji se javljaju mesec dana ranije često se ignorišu.
Srčani udari, koji se nazivaju i infarkti miokarda, veoma su česta pojava, a prema statističkim podacima, Srbija je treća u svetu po broju umiranja od posledica infarkta.
Tokom srčanog udara dolazi do prekida dotoka krvi koja snadbeva srce kiseonikom i srčani mišić počinje da odumire. Zbog toga je veoma važno prepoznati simptome i odmah reagovati. Prema najnovijim podacima, simptomi se mogu pojaviti i mesec dana ranije kao upozorenje.
Kardiolog Miljko Ristić govorio je u Jutarnjem programu na Prvoj televiziji o simptomima koji ukazuju na kardiovaskularne bolesti.
– Postoji mnogo znakova upozorenja za kardiovaskularne bolesti i uopšte ih nije teško prepoznati. Uglavnom, kada dođe do bolova u grudima, to je gotovo siguran znak da se radi o nekom početnom infarktu, al on nikada ne ide tako drastično. Bol se može javiti i nekoliko dana ranije, a i nemamo tu naviku d se odmah javimo lekaru. To je dovoljno da se ta klinička slika angine pektoris manifestuje u svom najgore obliku. – objasnio je dr Ristić o dodao:
– Mi smo treći u svetu po broju umiranja od infarkta. Ne javlja se smo bol kao simptom. To su često i neki drugi poremećaji ritma, koji deluju kao bezazlen pojava. Pojačan umor takođe može biti znak.
– Ukoliko se simptomi prepoznaju na vreme, srčani udar se sigurno može prevenirati. Bitno je da se ta osoba ne dovede u stanje da dobije lasiča infarkt, jer nakon preležanog infarkta ne mogu da povrate tu normalnu funkciju srca. Sve što uradite na vreme, posledice će biti daleko blaže.
– Normalno je da zdravi ljudi imaju puls od 60 do 80 otkucaja u minuti, a u slučaju infarkta često ide na 120, a mi to ne možemo rešiti tabletom. Zbog toga postoje defribilizatori. – objasnio je dr Ristić.
STIL