Zbog čega nam je lakše da podnesemo kritike koje dolaze od svekra, a teže od svekrve?
“Moj svekar je uvek bio odmeren i jasan. Naravno da je bilo raznoraznih situacija kada bi on zamerio meni nešto, uglavnom je to bilo vezano za decu dok su bila mala. Jednostavno ih je branio i posle nestašluka, dok sam ja bila ljuta. Dakle nije bilo prijatno, ali ono što sam posebno cenila kod njega, iskreno je voleo moju decu, brinuo o njima, čuvao ih i ljudski je kada bi preterao u kritikama na moj račun uvek znao da se “iskupi očinski”, započinje priču Sonja R. iz Vranja.
Ona smatra da su porodični odnosi složeni i komplikovani od pamtiveka, a da fami između svekrva i snaja kumuje u većini slučajeva nerazumevanje i rivalstvo “koja je žena uticajnija u životu jednog muškarca”, što je naravno besmisleno.
Jedna je majka, ali to važi i za kćeri i za sinove bez razlike
“U razgovoru sa prijateljicama često sam slušala šta zameraju svojim svekrvama. Navodno mešanje u svim segmentima života, a neretko ih nervira i prevelika briga svekrva prema unucima, ali i prema sinu – svom detetu. Nikada neću zaboraviti rečenicu starije komšinice koja je na komentar koliko unuka od sina liči na nju, usplahirano rekla “nemoj slučajno da te čuje moja snaja, zameriće ti i ne samo to biće mnogo ljuta i na tebe, a onda i na mene“, otkriva sagovornica Kurira.
Na sreću ima i potpuno suprotnih priča o odnosu svekrva i snaja, koji krasi obostrano poštovanje i uvažavanje, a sve na kraju zavisi od čoveka, napominje Sonja.
“Iskreno ima raznih i svekrva i snaja. Treba ponekad razmišljati i na relaciji da li bismo mi bile zadovoljne da dobijemo snaje kakve su dobile naše svekrve, Ili kakve bismo mi bile svekrve i šta će sve od nas očekivati naše snaje”. Stariji često znaju da kažu da je situacija jednostavnija u porodicama gde je žena u isto vreme i svekrva i tašta, bolje se snalazi“.
Sa svekrom to izgleda malo drugačije evo i zašto
“Živeli smo u istoj kući, on u prizemlju mi na spratu. Moj svekar je bio udovac. Jedna od situacija koja je kulminirala zbog neposlušnosti i bunta koje prate odrastanje naše dece. Moj svekar se umešao dok sam grdila decu, jer je čuo galamu. Došao je ljut i rekao “ti si jača od njih ti možeš da ih savladaš“, okrenuo se i otišao.
Većina snaja to ne bi dozvolila i bila bi i te kako ljuta zbog mešanja u vaspitanje ali…. Ja sam ga razumela, pretpostavio je da će možda po zasluzi neko dobiti i “po guzi”, po turu..
Nezadugo kada se sve stišalo, a deca zaigrala, svekar se ponovo pojavio na vratima, a u rukama je držao bombonjeru. Pogledao me pravo u oči, verovatno želeći da se uveri da li sam ljuta, a u isto vreme tražeći razumevanje za njegovu reakciju. Otvorio je bombonjeru i kratko rekao “evo doneo sam da se poslužimo i zasladimo ti i ja“. Bilo je simpatično, emotivno šta reći”, navodi sagovornica Kurira.
Vremena se menjaju, a i generacije, jedino što vreme ne može promeniti: “Biti roditelj je najlepši, ali najteži “posao” u životu. Najsloženiji i najzahtevniji..”
stil