Na pedijatriji Doma zdravlja Voždovac primećeno je više dece s ujedom krpelja.
Lekari apeluju da krpelje ne treba sami vaditi, već da to treba prepustiti stručnjacima u domu zdravlja. Samo u retkim slučajevima deca se upućuju u veće zdravstvene ustanove poput Tiršove ili Instituta za majku i dete.
Krpelja je najbolje izvaditi u prvih 24 sata nakon ujeda.
— U domovima zdravlja mi rešavamo taj slučaj, eventualno ukoliko se jave neke komplikacije, ako baš u kući krenu da vade, pa se zakine taj krpelj, pa nismo u mogućnosti, onda šaljemo u dežurnu dečju ustanovu, ali mi to zbrinjavamo u domovima zdravlja — navodi dr Katarina Marković, pedijatar u DZ Voždovac.
I odrasli treba da se jave u dom zdravlja, a ako je neko već pokušao sam da ukloni krpelja, onda se upućuje u Kliniku za infektivne i tropske bolesti i Kliniku za dermatovenerologiju zbog mogućnosti zaraze. U tom slučaju se izdaje uput.
Radislavka Dimitrijević iz Gradskog zavoda za kožne bolesti objašnjava kakva je situacija u toj zdravstvenoj ustanovi.
— Prvi korak jeste, logično, da se pacijenti jave dermatologu zato što promena jeste na koži, bez obzira da pacijenti znaju da ujed krpelja prvu promenu proizvodi na koži. Dermatolog i leči prvi stadijum, a kasnije se primenjuje multidisciplinarni pristup. U većini slučajeva se javljaju kod nas u Zavodu, a kod nas Beograđanima ne treba ni uput ni zakazivanje.
Krpelja treba izvaditi što pre, u toku prvih 24 časa od uboda, jer ako je krpelj zaražen povećava se verovatnoća prenosa infekcije.
— Većina krpelja nije zaražena. Postoje statistički podaci da je 20-30 odsto krpelja zaraženo. Ono što je vrlo značajno i bitno jeste da svaki zaraženi krpelj ne prenosi bolest, inače bi bilo mnogo više zaraženih. To je svakako individualno i u zavisnosti od anamnestičkih podataka mi objašnjavamo pacijentu o čemu se radi — dodaje Dimitrijevićeva, piše rts.