Mnogi tvrde da je ovo najbolja klopka za stršljene
Ljetni period je doba kada su ove vrste insekata najaktivnije i najbrojnije. Tokom zime prezimljuju samo matične jedinke i manji broj insekata, dok se tokom ljeta ubrzano razmnože i stvaraju nove zajednice. Mjesta na kojima nastaju nove zajednice nazivaju se gnijezda.
Gnijezda mogu biti smještena u prirodnim šupljinama u drvetu ili stijenama, ali najviše problema stvaraju ona koja se nalaze u objektima gdje borave ljudi. Bilo koje skriveno mjesto u domaćinstvu može biti pogodno za zajednicu stršljenova, dok ose biraju gotovo svako mjesto koje je zaklonjeno od kiše.
Borba s ovako opasnim neprijateljem mora biti pažljivo isplanirana, a odgovarajuća oprema je obavezna – u suprotnom, biće žrtava na obje strane.
Najbolje je potpuno ukloniti gnijezdo, čime se onemogućuje obnavljanje zajednice. To je moguće izvesti samo uz dobru opremu, višestruko jaču od standardne pčelarske (ubod stršljena može doseći i do 5 mm dubine). Alternativno, moguće je uništiti insekte tretiranjem insekticidom.
Prskanje se može obaviti komprimiranim sprejom koji je posebno namijenjen za ove vrste insekata. Takav sprej ima raspršivač s usmjerenim mlazom pod pritiskom, koji može dosegnuti i do tri metra – što je dovoljna udaljenost za djelotvorno tretiranje mjesta gdje se nalazi gnijezdo.
Također se može koristiti koncentrirani insekticid (npr. osatoks-koncentrat), koji se razrijedi s vodom prema uputstvu proizvođača. Potom se koristi prskalica s produžetkom, čime se omogućava bezbjedno rastojanje prilikom primjene.
Zamke za hvatanje stršljena su vrlo efikasne. Plastične boce s otvorima na sredini, u koje se ulije malo piva ili voćnog soka, predstavljaju pravu klopku – dnevno mogu uloviti znatan broj ovih insekata. Također, ljepljive trake ili ljepilo za miševe na kartonu mogu se postaviti u blizini gnijezda. Kao mamac koristi se komadić ribe ili mesa.
Ovakav mamac ne privlači pčele, ali za stršljene je miris užeglog mesa neodoljiv. Kad se jedan uhvati, ubrzo se nakupi čitava grupa.
preuzeto