Svaki deseti Srbin boluje od bolesti bubrega: Kad stignu gušenje, otoci i mučnina – VEĆ STE U PETOM STADIJUMU

Objavljeno:

Svaki deseti čovek ima problem sa bubrezima, a lekovi su dostupni samo onima koji mogu da ih plate

Procene govore da oko 700.000 ljudi u Srbiji ima problema sa bubrezima, ali terapije i dalje nisu dostupne svima kojima su potrebne – upozorili su stručnjaci na panel-diskusiji „Život sa kardio-renalnim sindromom 2025“ održanoj u Beogradu.

Kako je istakla prof. dr Mirjana Laušević, nefrolog sa Kliničkog centra Srbije i predsednica Udruženja nefrologa Srbije, svaki deseti čovek na svetu boluje od hronične bubrežne bolesti, dok čak svaki treći ima povećan rizik da je razvije. Rizik je posebno visok kod osoba koje imaju dijabetes ili kardiovaskularne bolesti.

– Hronična bolest bubrega često ostane neprimećena jer dugo ne daje simptome. Zbog toga je ključno da je otkrijemo na vreme, pogotovo kod pacijenata sa dijabetesom i povišenim pritiskom – rekla je dr Laušević.

Dodaje da pacijenti često dolaze kod lekara tek kada im je potrebna dijaliza, što znači već poodmakli stadijum bolesti, veći rizici i duža hospitalizacija. Zato je uvođenje skrining programa jedan od glavnih ciljeva Udruženja nefrologa.

– Poslednjih godina u saradnji sa Ministarstvom zdravlja omogućeno je testiranje hronične bolesti bubrega putem vrednosti kreatinina u krvi. Na taj način možemo otkriti bolest još dok pacijent nema simptome – navodi ona.

Lekove imaju samo oni koji ih mogu platiti
Iako se rana dijagnostika poboljšala, Ivana Jović, predsednica Udruženja “Donorstvo je herojstvo”, upozorava da su lekovi i dalje nedostupni mnogim pacijentima, uprkos odobrenju lekarskih komisija.

– Dobili smo odgovor da za sada nema novca za te terapije. To praktično znači da će lečenje moći da priušte samo oni koji mogu da ga plate – rekla je Jović. Ona je dodala da kvalitetan zakon o transplantaciji može unaprediti ceo sistem i pomoći većem broju pacijenata.

Srce i bubrezi – povezani problemi
Kardiolog dr Arsen Ristić sa Klinike za kardiologiju UKCS objasnio je koliko su bolesti srca i bubrega povezane.

– Srčana slabost može da pogorša funkciju bubrega, ali i obrnuto. Dobra vest je da savremena terapija danas omogućava lečenje oba problema istovremeno, pa pacijenti za svega nekoliko nedelja više nemaju ni otoke, ni gušenje, ni umaranje – rekao je dr Ristić.

Dijabetičari pod posebnim rizikom
Bojana Marković, predsednica udruženja “Plavi krug”, koje okuplja osobe sa dijabetesom, podsetila je da je kontrola nivoa šećera u krvi ključna za prevenciju komplikacija – među kojima je i bubrežna bolest.

– Neophodno je da se bubrezi redovno prate, kroz analize krvi i urina na svakih tri do šest meseci, kao i uz pravilnu ishranu i fizičku aktivnost – rekla je Marković.

NAJZENA.RS

Povezano

Najnovije