Nikad ne sadi luk bez ovoga! IMAT ĆEŠ REKORDAN PRINOS

Objavljeno:

Češnjak se može saditi već u veljači, ovisno o povoljnim vremenskim uvjetima. Dok je češnjak općenito otporan na štetnike, postoji jedan specifičan štetnik koji može značajno smanjiti prinose.

Lukova muha predstavlja značajnu opasnost za češnjak, luk, poriluk i razne druge lukovičaste biljke. Ovaj kukac podsjeća na običnu muhu, ali je znatno manji.

Lukova muha predstavlja jednu od najznačajnijih prijetnji uzgoju ovog povrća, a pogađa i male vrtove i ekstenzivne plantaže.

Prijetnja koju predstavlja lukova muha prvenstveno se javlja tijekom proljetnih mjeseci, posebno kada je razina vlažnosti iznad norme. Ovaj štetnik cilja na osjetljive, nerazvijene biljke koje nemaju otpornost i ne mogu se obraniti od vanjskih čimbenika.

U našem podneblju ovaj štetnik ima 2-3 generacije godišnje. Zimu preživljava u stadiju kukuljice unutar tla, a tijekom ljetnih mjeseci aktivan je od drugog dijela travnja do početka svibnja.

Deset dana nakon početka leta ženka odlaže jaja među lišće, na vrat korijena, unutar samog luka ili na tlo u blizini luka.

Problem nastaje zbog ličinki. Tijekom nekoliko dana ženka može odložiti između 50 i 100 jaja. Otprilike tjedan dana kasnije, ličinke se pojavljuju, odmah se ubušuju u nježne stabljike i halapljivo se hrane.

Zbog unosa hranjivih tvari, lišće žuti, vene i suši se. Nakon razdoblja od 15 do 20 dana snažnog hranjenja, ličinka se uklanja iz biljke, dok se kukuljica može naći u tlu ili unutar lukovice.

Stadij kukuljice traje dva tjedna, nakon čega se pojavljuje odrasla muha druge generacije; njegove ličinke nanose manje štete jer je luk već dostigao zrelo stanje.

Druga generacija ima potencijal nanijeti značajniju štetu poriluku. U procesu smo postavljanja videa namijenjenog onima koji se žele suzdržati od korištenja kemijskih sredstava, s namjerom očuvanja usjeva i povećanja prinosa.

preuzeto

Povezano

Najnovije