YouTube je prije nekoliko dana obrisao sve kanale Bogdana Ilića, poznatog kao Baka Prase, a sad je jasnije i zašto.
Potez YouTubea uslijedio je nakon serije optužbi na račun youtubera iz Srbije, koji je godinama izazivao polemike svojim izjavama, ponašanjem i sadržajem koji je često opisivan kao neprimjeren i uvredljiv.
Posljednji u nizu skandala uključivao je sukob s pjevačicom Sekom Aleksić, nakon što je Ilić na društvenim mrežama povezao njezinog maloljetnog sina sa seksualnim konotacijama. Njegova izjava izazvala je ogorčenost javnosti, a Seka Aleksić je pozvala svoje pratitelje da prijave njegove profile na svim društvenim mrežama. Njezina reakcija dodatno je skrenula pažnju na dugogodišnje problematično ponašanje influencera.
Usporedno s tim, na društvenim mrežama odvijala se kampanja protiv mizoginije, u okviru koje je Baka Prase nominiran za “Mizogina godine 2024.”. Iako mu je ta neslavna titula izmakla za svega osam glasova, ova inicijativa dodatno je pojačala kritike na njegov račun i osnažila osudu njegovog sadržaja, što je, čini se, dovelo do još većeg broja prijava.
Nakon što su se društvene mreže preplavile osudama, a njegov sadržaj postao predmet intenzivne kritike, YouTube je odlučio reagovati. Prema službenim pravilima platforme, govor mržnje, uznemiravanje i toksično ponašanje predstavljaju ozbiljno kršenje pravila, a upravo su to bile optužbe koje su pratile Ilićev sadržaj.
“Ovo nije samo priča o jednom mizoginu već i dokaz da žene mijenjaju svijet! Kroz zajednički rad hrabrih žena Baka Prase je vjerojatno zauvijek uklonjen s YouTubea, a samim tim uklonjen je toksičan utjecaj na naše mlade. Hvala svima koji podržavaju borbu za pravdu i ispravne vrijednosti. Podijelite i širite istinu – kada se žene udruže, sve je moguće!” objavljeno je na Instagram profilu @andri.bez.cenzure.
Baka Prase je preko Instagrama objavio da su mu svi kanali obrisani, ali da ne zna tko je donio odluku i iz kojeg razloga. Međutim, nakon objave na Instagram profilu @andri.bez.cenzure jasnije je da je ovaj potez rezultat dugotrajne kampanje podizanja svijesti o štetnosti njegovog sadržaja i pritiska koji je vršen na digitalne platforme da preuzmu odgovornost.
PREUZETO