Sigurno ste barem nekad, a možda ih radite i sada, napravili ove greške prilikom pranja veša. Ovo su najčešće, a prema riječima stručnjaka, trebalo bi ih ispraviti.
Pranje na previsokim temperaturama
Odjeća će duže zadržati svoj oblik i boju te će se sporije trošiti ako je perete na nižim temperaturama. Osim toga, mlaka ili hladna voda može jednako dobro ukloniti prljavštinu kao i vruća, pod uslovom da koristite dobar deterdžent i kvalitetnu veš mašinu.
Samo stvari poput posteljine i kuhinjskih krpa trebaju se prati na 90°C radi dezinfekcije. Sve ostalo može se prati na nižim temperaturama.
Previše deterdženta ili omekšivača
Korištenje viška deterdženta može začepiti posudu za doziranje i uzrokovati neugodne mirise, dok previše omekšivača otežava ispiranje odjeće. Pažljivo pročitajte preporučene doze na pakovanju i koristite mjernu posudu. Ako je veš jako prljav, odaberite odgovarajući program ili pokrenite dva ciklusa pranja.
Korištenje omekšivača za svu odjeću
Iako omekšivač čini tkaninu mekšom i olakšava peglanje, dugoročno smanjuje njenu moć upijanja. Zato ga ne koristite prilikom pranja peškira, sportske odjeće i odjevnih predmeta od mikrovlakana, elastina ili spandeksa.
Prečesto pranje farmerki
Proizvođači farmerki savjetuju da ih ne perete u veš mašini kako bi boja duže trajala. Ako to nije opcija za vas, optimalan period između dva pranja je od 2 do 6 mjeseci, zavisno od učestalosti nošenja i karakteristika vašeg tijela.
Pogrešno sušenje
Nepravilno sušenje može jednako oštetiti odjeću kao i nepravilno pranje.
Evo nekoliko savjeta kako to izbjeći:
– Izbjegavajte prekomjerno korištenje sušilice, jer odjeća brže blijedi i troši se. Posebno je štetna za osjetljive tkanine.
– Pletene i vunene odjevne predmete ne sušite na žici jer će izgubiti oblik. Umjesto toga, položite ih na peškir na ravnu površinu.
– Prije kačenja veša, dobro ga protresite kako biste smanjili gužvanje.
Loše održavanje veš mašine
Prljavština, ostaci deterdženta i nakupljene naslage mogu uzrokovati neugodne mirise.
preuzeto