Pojednostavljivanjem procesa vraćanja ambalaže želi se osigurati da se boce za višekratnu upotrebu češće ponovno koriste
Od 1. januara 2025. godine u njemačkim supermarketima počinje se primjenjivati novo pravilo koje olakšava život potrošačima i doprinosi održivosti.
Njemačka je već godinama jedan od pionira u svijetu kada je riječ o depozitnim sistemima za ambalažu. Ipak, iako je sustav dobro uspostavljen, mnogi građani znaju s kakvim se problemima suočavaju prilikom vraćanja plastične ambalaže. Naime, dok boce za jednokratnu upotrebu imaju jedinstveni logotip koji olakšava njihov povrat, boce za višekratnu upotrebu često se odbijaju na automatima za povrat ambalaže.
Do sada su mnogi supermarketi prihvatali samo boce koje su bile kupljene u njihovim trgovinama, dok su proizvodi drugih proizvođača često bili odbijeni. Ovakav postupak vraćanja ambalaže često je postao prava “borba” za potrošače, pa su mnoge boce, umjesto da budu vraćene, završile u kanti za smeće, što je u suprotnosti sa ekološkim ciljevima.
Međutim, od ove godine stvari bi se trebale promijeniti jer je savezna vlada izmijenila temeljni zakon o pakovanju. Prema novim pravilima, trgovine su sada obavezne prihvatiti sve boce za višekratnu upotrebu, bez obzira na to gdje su kupljene.
Ova nova uredba, koja je stupila na snagu 1. januara 2025. godine, dio je Zakona o ambalaži, a odnosi se na velike supermarkete i diskonte poput Aldija, Rewea, Lidla, Kauflanda i drugih. Sada će i oni biti obavezni prihvatiti boce za višekratnu upotrebu koje nisu prodali, čime će se konačno omogućiti lakše rješavanje povrata svih vrsta ambalaže na jednom mjestu.
Nova pravila odnose se na trgovine čija prodajna površina prelazi 200 kvadratnih metara. Za usporedbu, prosječna trgovina Aldi ima između 1000 i 1500 kvadratnih metara prostora, što znači da su najveći trgovci obuhvaćeni ovom novom regulativom.
Pojednostavljivanje ovog postupka ima za cilj povećanje stope ponovne upotrebe boca. Naime, boce za višekratnu upotrebu mogu se čistiti i puniti čak 50 puta prije nego što postanu neprikladne za daljnju upotrebu i moraju se reciklirati. Ovaj sustav ne samo da jača kružnu ekonomiju, već također pomaže u smanjenju otpada i potiče ekološki prihvatljive navike među potrošačima.
preuzeto