Neki od tih mirisa su toliko suptilni da ih mogu nanjušiti samo posebno obučeni psi, poput mirisnih molekula stanica raka. Drugi su toliko intenzivni da ih odmah možemo prepoznati kod sebe ili drugih
Karakteristični mirisi mogu nastati u telu kod mnogih bolesti. Ovi mirisi se mogu preneti kroz kožu, dah ili urin i često služe kao rani znakovi upozorenja pre nego što se pojave drugi simptomi bolesti.
Neki od tih mirisa su toliko suptilni da ih mogu nanjušiti samo posebno obučeni psi, poput mirisnih molekula stanica raka. Drugi su toliko intenzivni da ih odmah možemo prepoznati kod sebe ili drugih.
Ove bolesti se mogu “namirisati”:
Cistitis
Ako je u bešici aktivno puno bakterija, to se može primetiti po jakom mirisu urina. Taj miris je uzrokovan procesom truljenja koji pokreću bakterije u urinu. Ako uz to imate stalan nagon za mokrenjem i bolno peckanje, trebalo bi da posetite lekara.
Dijabetes
Kada osobe sa dijabetesom imaju visoku koncentraciju šećera u krvi, njihov dah može imati karakterističan miris odstranjivača laka za nokte, koji sadrži aceton. To se posebno dešava kada je šećer u krvi veoma visok. Telo proizvodi aceton kao nusproizvod metabolizma kada treba da dobije energiju iz proteina i masti zbog nedostatka insulina. Miris acetona u dahu je prvi znak ozbiljnog metaboličkog poremećaja.
Upala krajnika
U većini slučajeva, upaljene krajnike kolonizuju bakterije koje stvaraju male gnojne džepove. Ta žarišta gnoja proizvode slatkasti miris koji se može osetiti u dahu. Ako se pojavi i povišena temperatura i otežano gutanje, lekar može preporučiti antibiotik za lečenje.
Previše želudačne kiseline
Kada je proizvodnja želudačne kiseline povećana, slatko-kiselkasti miris fermentisanog voća može dopirati do stražnjeg dela grla. Ovaj miris često može biti praćen simptomima kao što su gorušica, podrigivanje i bol u gornjem delu stomaka. Poželjno je posetiti lekara kako bi se proverilo da li upalu izaziva želudačna bakterija Helicobacter pylori.
Bolest jetre
Kada je jetra bolesna, može lučiti jak miris amonijaka kroz kožu. Amonijak se proizvodi kada telo razgrađuje proteine, a zdrava jetra ga odmah pretvara u ureu. Ako imate bolest jetre, ovaj proces ne funkcioniše pravilno. Plin, koji podseća na jaka sredstva za čišćenje ili boje za kosu u frizerskim salonima, ulazi u krvotok i oslobađa se kroz kožu.
Problemi sa bubrezima
Kada bubrezi ne rade pravilno, telesni miris pogođene osobe može postati veoma neprijatan. Znoj može razviti blag miris urina kada urea i kreatinin više ne mogu biti potpuno izlučeni putem bubrega. Ovaj miris često prate simptomi kao što su otečenost oko očiju, visok krvni pritisak i svrab kože. Preporučljivo je odmah posetiti lekara na prve znakove kako biste sprečili zatajenje bubrega.
Grip
Infekcija slična gripu može biti praćena neprijatnim zadahom. Ustajali miris nastaje zbog unosa virusa i bakterija koje se hrane mrtvim ćelijama sluznice. Za svež dah i prijatan ukus u ustima možete piti biljni ili voćni čaj. Topli napici takođe imaju prednost jer vlaže sluznicu i podstiču cirkulaciju krvi, što je dobro za odbranu od patogena.
Hipotireoza
Slab rad štitaste žlezde može se očitovati kiselkastim mirisom octa koji dolazi iz znojne kože. Kod ovog poremećaja metabolizam radi usporeno, što izaziva nakupljanje kiselina u telu. Da bi se oslobodilo tih kiselina, telo se znoji, posebno noću. Kiseli znoj je simptom hipotireoze i javlja se zajedno sa simptomima kao što su povećanje telesne mase, umor, usporena probava i gubitak kose. Pre nego što lekar pribegne regulaciji hormona štitaste žlezde, mogu pomoći mere poput upotrebe jodirane soli, konzumiranja morske ribe i mlečnih proizvoda.
preuzeto