Iako su mnoge građevine i spomenici iz vremena Jugoslavije ostavili značajan trag, neki projekti su se istaknuli kao potpuni promašaji. Jedan od njih je brana Idbar, smještena nedaleko od Konjica na rijeci Bašćici, koju mnogi nazivaju “najgorom građevinom Jugoslavije.”
Brana Idbar: Promašaj stoljeća
Izgrađena 1959. godine u dolini ispod Prenja, brana Idbar imala je specifičnu svrhu – zaustavljanje nanosa bujične rijeke Bašćice kako bi se spriječilo taloženje u Jablaničkom jezeru. Za razliku od većine brana, nije imala funkciju proizvodnje električne energije. Nažalost, ogroman trud i sredstva uloženi u ovaj projekt završili su bez uspjeha.
Nedugo nakon završetka gradnje, rijeka Bašćica, poznata po povremenim snažnim bujicama, nadošla je toliko da se voda počela akumulirati i prelijevati preko brane. To je dovelo do ozbiljnih oštećenja i pukotine na sredini brane, koja je vidljiva i danas. Kako bi dodatno zakomplicirali situaciju, lokalno stanovništvo je naknadno probilo prolaz kroz branu, a taj prolaz sada služi kao put do sela Idbar.
Prizor apsurda
Brana, visoka preko 30 metara, danas stoji kao betonski spomenik jednom od najvećih inženjerskih promašaja u bivšoj Jugoslaviji.
Okružena šumom, s malenim prolazom koji vodi prema selu, postala je simbol neprilagođenosti projekta lokalnim uvjetima.
Kritike i kontroverze
Glavni inženjer na projektu bio je Dušan Milanović, dok je izvođač radova bilo Željezničko građevinsko preduzeće br. 1 iz Sarajeva, koje do tada nije imalo iskustva s gradnjom brana. Upravo zbog toga projekt je naišao na brojne kritike. Iako su kružile glasine o sam-oubistvu glavnog arhitekte zbog ovog neuspjeha, te tvrdnje nisu istinite.
Nakon neuspjeha, pojavile su se i nacionalne podjele. Stručnjaci iz Srbije branili su Dušana Milanovića, dok su ga pojedini stručnjaci optuživali za ozbiljne propuste.
Sjećanja mještana
Mještani sela Idbar prisjećaju se vremena kada je brana građena i kako su, zbog nje, bili potpuno odsječeni od civilizacije. Iako su oni upozoravali na bujični karakter rijeke Bašćice, njihove primjedbe nisu uzete u obzir, što je na kraju dovelo do katastrofalnog rezultata.
Danas brana Idbar služi kao podsjetnik na pogreške u planiranju i važnost uzimanja u obzir lokalnih specifičnosti u realizaciji infrastrukturnih projekata.
PREUZETO