Kiselenje kupusa krenulo je postupno, nakon pripreme ajvara; sad je na njega došao red. Ipak, unatoč godinama iskustva, mnogima je uobičajeno da se njihov kiseli kupus brzo pokvari.
To je razlog zašto smo sakupili neke korisne savjete koji će zasigurno pomoći u izbjegavanju ovog problema, zajedno s bitnim smjernicama za stvaranje divnih kiselih krastavaca, čak i za one koji tek počinju!
Za pripremu kupusa na trideset kilograma kupusa dodajte jedan kilogram soli. Uklonite vanjske listove, pa na korijenu nožem napravite križni rez. Zatim u bačvu stavite glavice kupusa. Budući da su glavice okrugle i ne pristaju uredno, neke treba prerezati na polovice ili četvrtine kako bi se popunile praznine između cijelih glavica, osiguravajući da sve glave ostanu uspravne. Na kraju na vrh stavite drvenu ili plastičnu prešu.
Tipično, pojedinci stavljaju kamen ili veću staklenku napunjenu vodom na vrh preše, što dobro funkcionira kada je bačva napunjena do kraja. Međutim, ako ima više prostora, kupus se može brže pokvariti zbog izloženosti zraku. U takvim slučajevima preporučljivo je veliku najlonsku vrećicu napuniti vodom i staviti preko kupusa.
BONUS:
ZIMNICA ZELENA RAJČICA. Dosljedno pripremam jednu seriju, što znači da uskoro trebam napraviti drugu, jer je prva gotova za samo nekoliko dana.
To je brz postupak za mućenje…
SASTOJCI
POČNITE KUHANJEM MJEŠAVINE:
Pomiješajte 1 čajnu žličicu soli, 500 ml ulja, 500 ml octa, 200 grama šećera, 200 ml vode i 1 vrećicu konzervansa. Ostavite otopinu da se ohladi nakon što prokuha.
POVRĆE:
5 kilograma malih zelenih rajčica, 25 ljutih papričica, 1 vezica peršina, 3 do 4 veće glavice češnjaka i 1 vezica lišća celera.
PRIPREMA
Odaberite što manje zelene rajčice koje su na raspolaganju jer će one lakše stati u staklenku. Dobro ih očistite i osušite, a zatim stavite u tepsiju. Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva i pecite rajčice dok malo ne porumene, a vrijeme prilagodite svojoj pećnici. Kada se kozice počnu lagano dizati do vrha, izvadite ih iz pećnice. Pazite da ih ne ostavite unutra predugo kako ne bi postali previše mekani.
U ovoj fazi paprike lagano ispecite na štednjaku, birajući manje intenzivan način od tradicionalnog pečenja – samo dok ne pocrne. Crvena sorta je poželjnija jer je privlačnija u staklenci. Odaberite uske paprike, duljine 10-15 cm, koje imaju blagu toplinu, što ih čini idealnim. Svaku papriku narežite na 3-4 dijela. Prihvatljivo je ako su sjemenke uklonjene; odbacite dio s obrazom. Pomiješajte ih u velikoj zdjeli s rajčicama. Sačuvajte vrlo male rajčice netaknute, dok malo veće prerežite na pola kako biste lakše složili.
Umiješajte nasjeckani peršin, lišće celera i nasjeckani češnjak.
Sve prelijte hladnom otopinom i ostavite da odstoji 24 sata, povremeno miješajući kad se sjetite ili kad uđete u kuhinju. Nakon isteka 24 sata smjesu prebacite u staklenke, prelijte istom otopinom, pritisnite utegom i zatvorite staklenke.
Da biste napravili otopinu, pomiješajte sve sastojke, zakuhajte, a zatim ostavite da se ohladi. Kada se smjesa ohladi, dodajte konzervans i mijesite dok se potpuno ne otopi.
Okus paprike apsorbiraju zelene rajčice, što ih čini vrlo ugodnim. Čuvajte ih na tamnom mjestu.