Grožđe je bogato vitaminima i mineralima, a sadrži i visok nivo antioksidanasa koji pomažu u prevenciji hroničnih bolesti
Voće koje se ovih dana najviše konzumira donosi brojne zdravstvene prednosti, posebno za vid i kosti. Međutim, ne prija svima. Gastroenterolog dr Vojislav Perišić objasnio je kako grožđe utiče na zdravlje, kome može smetati i kako ga je testirao na sebi.
Grožđe je bogato vitaminima i mineralima, a sadrži i visok nivo antioksidanasa koji pomažu u prevenciji hroničnih bolesti. Oni pomažu u popravci oštećenja ćelija izazvanih slobodnim radikalima, a jedan od najvažnijih antioksidanasa, resveratrol, pripada grupi polifenola.
Prednosti crnog grožđa
Dr Perišić ističe da je crno grožđe bolje zbog veće koncentracije antioksidanasa ispod kore. “U crnom grožđu ima više resveratrola nego u belom, zbog čega su crna vina korisnija. Grožđe je pravo čudo hranljive vrednosti”, rekao je dr Voja. Kada je reč o prevenciji srčanih problema i poboljšanju cirkulacije, naglašava da grožđe može da spreči upale masnih plakova u krvnim sudovima.
“Polovina grozda može poboljšati vašu probavu. Svi imamo masne plakove nakon 30. godine, ali grožđe pomaže da se spreči njihova upala”, dodao je dr Perišić. Takođe, naglašava važnost minerala poput magnan i kalijum, koji su dobri za anemiju i kosti, kao i za jačanje mišića.
Semenke grožđa
Iako mnogi izbegavaju semenke, dr Perišić savetuje da ih ne odbacujete. One su bogate omega-3 masnim kiselinama i mogu biti korisne za zdravlje. “Nemojte ih pljuvati, progutajte ih. Grožđe je zaista čudesno”, naglašava on.
Ko bi trebao da izbegava grožđe?
“Svi koji imaju tegobe sa želucem, trebalo bi da jedu belo grožđe. Ja sam sebe testirao. Merio sam šećer kad pojedem 150 grama grožđa. Meni šećer sa 6,7 skoči na 15, samo sam viknuo: ‘Au!’. Nakon dva sata, pankreas radi dobro, ode u normalu. Kod zdrave osobe podstiče se brza regulacija. Taj efekat se vrlo brzo reguliše”, rekao je doktor
Osobe sa povišenim šećerom, hiperglikemijom ili insulinskom rezistencijom, kao i oni sa hipertenzijom, trebali bi da izbegavaju grožđe, koje je posebno slatko.
Grožđe za decu
Dr Perišić preporučuje da deca počnu da jedu grožđe već od šestog meseca, ali u formi zgnječenog, kako bi se sprečilo gušenje. “Od osmog meseca, možete ga seći na četvrtine, a od 12 meseci deca mogu normalno da ga jedu”, zaključuje on.
najzena.rs