Pravilna hidratacija je stvar zdravstvene higijene i nešto o čemu se malo zna, a zaista je neophodno biti informisan o ovom procesu. Hidratacija nije neophodna samo u toku toplih, letnjih dana. Veoma je značajna za funkcionisanje mozga i mišića pa i celokupnog kardiovaskularnog sistema, ali i za zdrav izgled kože.
Voda čini oko 60% naše telesne težine. Iako postoji standard za unos oko 8 čaša vode dnevno, postoje i drugi, isto zdravi načini za njen unos. U nastavku teksta vam preporučujemo načine za pravilnu hidraciju, kako bi vam ona postala, između ostalog, i svakodnevna navika.
Žeđ nije jedini simptom dehidracije
Do momenta kada osetite žeđ, telo vam signalizira da ste dehidrirali. Održavanje rasporeda hidracije (odnosno unošenja propisane hrane i umerene količine vode) je odlična ideja, pogotovo ako ste profesionalni sportista. Na taj način, telo vam neće trpeti stanje dehidracije, što će direktno uticati i na vaše psihofizičko zdravlje.
Rasporedite hidratacij
Opštepoznata je činjenica da što više vode pijete, to postoji manje prostora za konzumiranje kalorija kroz hranu. Uvek nosite sa sobom flašicu vode, pa čak držite čašu sa vodom na noćnom stočiću dok spavate, kako biste imali lak pristup ukoliko ožednite. Vremenom ćete se navići na ovu rutinu.
Hidratacija sprečava upale
Vaše telo je duplo efikasnije ukoliko ga održavate hidriranim. To znači mnogo: održava vaš apetit, zadržava visok nivo energije i reguliše vaše raspoloženje. Takođe, kada tokom vežbanja konzumirate vodu, ona ujedno doprinosi pravilnoj zagrejanosti vaših mišića, a samim tim (uključujući i istezanje nakon treninga) čini vaše telo manje sklono kasnijim upalama.
Pored vode, preporuka su još neka zdrava pića
Srećom, postoji i nekoliko opcija koje mogu u nekom trenutku da zamene vodu. Između ostalog, sigurni smo da ste čuli za benefite koje pruža kokosova voda, blago gazirana voda, pa čak i kafa (ali pazite na preporučenu dozu ovog napitka).
Hrana takođe sadrži vodu
Zanimljiva činjenica je ta da 20% dnevnog unosa tečnosti dolazi iz hrane. Na primer, pojedino voće i povrće je bogato vodom, poput krastavaca, jagoda i lubenica. Takođe, supe, pahuljice i ovsene čaše imaju u svom sastavu određe procenat vode.
Ponekad voda nije dovoljna
I ovo jeste činjenica. Tokom bilo koje naporne ili manje naporne aktivnosti, morate uzeti u obzir da morate uneti i određene elektrolite (koji su istovremeno i čine sastav vode), kao što je natrijum. Probajte sportska, energetska pića (koja sadrže što manji ili nulti procenat šećera), elektrolitne deserte, a uvek možete sa sobom nositi voće poput jabuka ili bobica koje sadrže vodu.
Redovna hidratacija vodi gubitku viška kilograma
Što je opet tačno. Jedna studija je pokazala da što više vode pijete, to je manje kalorija koje kozumirate putem hrane i ostalog pića. Takođe, isto tako je dokazano da voda za piće ubrzava vaš metabolizam. Na raspolaganju su vam i zeleni čaj, kao i kokosova voda.
Ne preterujte sa vodom!
Pošto postoji osnovna bojazan kod ljudi o nedovoljnom unosu vode u organizam na dnevnom nivou, to svakako dovodi do dehidracije i razloga koji smo naveli u prethodnim pasusima. Kako kod rekreativaca, tako i kod profesionalnih sportista, briga oko konzumacjie vode je povezana i sa unošenjem dovoljno elektrolita koji su neophodni za svakodnevno funkcionisanje svih sistema organa.