Zmije preplavile dvorišta i ulice: “Ne prilazite im”

Objavljeno:

U sve većem broju vrtova, podruma, pa čak i tehničkih uređaja u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji u Njemačkoj ovih dana se pojavljuju crne zmije – prizor koji kod mnogih izaziva strah. Posebno u gradovima poput Wittena, Dortmunda i Essena naglo raste broj prijava o njihovoj pojavi.

Ali, nema razloga za paniku!
Iako mnogi pri pogledu na crnu zmiju odmah pomisle da je riječ o otrovnici, u stvarnosti se radi o potpuno bezopasnoj i zakonom zaštićenoj domaćoj vrsti – riječ je o vodenoj zmiji (Ringelnatter), tačnije o njenoj genetski crnoj varijanti.

Zašto se ne treba bojati ovih fascinantnih gmizavaca, nego ih štititi, piše Petbook.de.

Zašto se crne zmije češće pojavljuju?
Povećana učestalost viđenja ovih zmija dijelom se objašnjava klimatskim promjenama.

„Danas imamo klimu sličnu onoj na jugu Njemačke, gdje su zmije tradicionalno češće“, objašnjava Martin Maschka iz Škole divljine Ruhrgebiet za Ruhr24. Topla i vlažna ljeta posebno pogoduju vrstama koje polažu jaja – poput vodene zmije.

U Wittenu, na primjer, prijave stižu svakodnevno. Zmije se pronalaze u olucima, toplotnim pumpama, pa čak i semaforima. Više od 90% prijavljenih slučajeva odnosi se na vodene zmije – koje su potpuno bezopasne.

Zašto su zmije crne?
Riječ je o melanističkim varijantama vodene zmije.

Melanizam je genetska mutacija pri kojoj tijelo proizvodi višak tamnog pigmenta – melanina – što uzrokuje crnu boju. Ova pojava nije rijetkost i javlja se i kod drugih životinja – od vjeverica i pantera, pa do zmija.

Crna boja zmiji donosi i određene prednosti: brže upijanje toplote, što im pomaže da prežive u hladnijim uvjetima. Međutim, istovremeno ih čini i uočljivijima za grabljivice i ljude – pa nerijetko stradaju zbog neznanja ili straha.

Jesu li vodene zmije opasne?
Ne – apsolutno nisu.

Vodena zmija (Natrix natrix) nije otrovna i za čovjeka je potpuno bezopasna. Spada u zmije davioca – nema otrovne zube i u slučaju opasnosti uvijek pokušava pobjeći. Ugrizi su izuzetno rijetki, a i kad do njih dođe – nisu opasni.

Zanimljivo je da se u opasnosti često „pravi mrtva“ – okrene se na leđa, otvori usta i isplazi jezik – impresivna, ali bezopasna taktika.

Gdje žive vodene zmije?
Rasprostranjene su širom Njemačke, a najčešće borave u blizini vode – u močvarama, pored jezera i potoka, ali i u prirodnim vrtovima gdje ima komposta i lišća.

Hrane se vodozemcima – žabama, daždevnjacima i sličnim životinjama – a mogu pomoći i u borbi protiv miševa i štakora.
Zanimljivo je da i sam miris njihove kože nakon presvlačenja tjera glodare.

Dakle, ako imate zmiju u vrtu – to nije opasnost, već znak zdrave prirode!

Šta učiniti ako vidite vodenu zmiju?
Ne dirati!
Držati odstojanje (1–2 metra)
Ne ubijati – zakonom su zaštićene, a kazne u Njemačkoj mogu doseći i do 50.000 eura
Fotografisati radi identifikacije (korisno stručnjacima)
Po potrebi kontaktirati stručnjake, poput Wildnisschule Ruhrgebiet

preuzeto

Povezano

Najnovije