Donijeta zvanična odluka o vozačkim dozvolama za starije osobe! Ukoliko imate OVOLIKO godina, završili ste svoje

Objavljeno:

Izgleda da će Evropska unija konačno regulisati pitanje starijih vozača i odlučiti da li im je dozvoljeno (ili ne) da upravljaju vozilom. U stvari, doneta je odluka. Usvojena regulativa, između ostalog, podrazumeva uvođenje digitalne vozačke dozvole koju će priznavati sve zemlje članice Evropske unije.

Takođe je postignut dogovor da će vozačke dozvole za automobile i motocikle imati rok važenja od 15 godina.

Ističe mi vozačka dozvola, šta sledi posle toga?

Do 2033. godine svi vozači imaće vozačke dozvole sa rokom važenja od 15 godina. Međutim, od 2028. počeće da ističu dozvole izdate 2013. godine, koje su imale važenje od 15 godina.

Evropska unija nije donela odluku o obaveznoj lekarskoj kontroli – ovu odluku prepustila je zemljama članicama. Svaka država će samostalno odlučiti da li će uslov za dobijanje nove dozvole biti polaganje testova koji potvrđuju sposobnost za vožnju, ili će biti dovoljno da vozač sam proceni i izjavi da se i dalje smatra sposobnim za upravljanje vozilom.

Da li su potrebni lekarski pregledi za obnavljanje vozačke dozvole?

U nacrtu nove regulative nalazi se i predlog prema kojem bi lekari opšte prakse trebalo da dobiju ovlašćenje – pa čak i obavezu – da nadležne organe obaveste o pacijentima čije zdravstveno stanje eventualno predstavlja opasnost za bezbednost saobraćaja.

Za sada nije poznato kakvo konkretno rešenje će izabrati mađarske vlasti i da li će lekarski pregledi biti obavezni prilikom obnove vozačkih dozvola.

Tokom pregovora u EU odbačen je predlog da se vozačke dozvole za osobe starije od 70 godina ograniče na važenje od 5 godina.

Nova regulativa koju uvodi Evropska unija (koju prvo moraju da odobre sve zemlje članice, što je samo formalnost) takođe podrazumeva uvođenje jedinstvene digitalne vozačke dozvole koja će važiti u svim zemljama EU, kao i promene pravila za nove vozače, na koje će se tokom prve dve godine primenjivati stroža pravila u saobraćaju, uključujući i stroža ograničenja brzine.

Počelo masovno oduzimanje vozačkih dozvola

Vozačke dozvole 739 osoba oduzete su samo u nemačkoj pokrajini Tiringiji tokom 2024. godine zbog lošeg zdravstvenog stanja, saopštilo je zvanično Ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje. Velika većina među njima su starije osobe čiji vid, nervni sistem ili drugi fizički pokazatelji ne ispunjavaju uslove za bezbedno učešće u saobraćaju.

Ovo je novo poglavlje u sve žešćim raspravama širom Evrope o tome do kada stariji ljudi treba da imaju pravo da voze. U Nemačkoj, član 11. pravilnika omogućava oduzimanje vozačke dozvole u slučaju određenih zdravstvenih stanja i bolesti. Oduzimanje vozačkih dozvola može biti privremeno ili trajno, u zavisnosti od okolnosti, piše AutoMedia.

Mnogo stroža pravila važe za vozače kamiona i autobusa, čije dozvole imaju kraći rok važenja i obavezno se obnavljaju nakon detaljnog lekarskog pregleda. U Nemačkoj se već duže vreme predlaže da se takvi periodični pregledi uvedu i za starije vozače putničkih automobila. Međutim, automobilske asocijacije poput ADAC-a protive se uvođenju jedinstvenih ograničenja na osnovu starosne dobi i zalažu se za individualni pristup.

Tema fizički nesposobnih vozača nije aktuelna samo u EU. U Rusiji, po inicijativi samog Putina, od 2027. godine će se uvesti automatsko oduzimanje vozačke dozvole pri pojavi rizičnih simptoma. Sistem GAI-a, ruskog ekvivalenta saobraćajne policije, direktno je povezan sa zdravstvenim sistemom i pokreće se u trenutku postavljanja dijagnoze.

U Nemačkoj, međutim, ne žele da uvedu automatski princip. Umesto toga, oslanjaće se na individualnu procenu lekara prilikom pregleda.

(Espreso/Hitelforum.hu/Automedia)

 

Povezano

Najnovije