Sirup protiv kašlja koji se često prodaje u Evropi mogao bi usporiti napredovanje demencije kod osoba sa Parkinsonovom bolešću, sugeriše novo istraživanje.
Gotovo polovina obolelih od Parkinsonove bolesti razvije demenciju u roku od 10 godina od dijagnoze. Pored gubitka pamćenja, javljaju se i zbunjenost, halucinacije i promene raspoloženja – simptomi koji značajno utiču na kvalitet života pacijenata, ali i njihovih porodica, kao i na zdravstveni sistem.
„Trenutne terapije za Parkinsonovu bolest i demenciju ublažavaju simptome, ali ne zaustavljaju samu bolest“, izjavio je neurolog Stiven Pasternak sa Univerziteta Vestern u Kanadi.
Ispitivanje
Sada novo jednogodišnje kliničko ispitivanje sugeriše da bi lek protiv kašlja ambroksol – koji se decenijama sigurno koristi u Evropi – mogao usporiti razvoj simptoma povezanih sa demencijom kod Parkinsonove bolesti.
Manje kliničko istraživanje, objavljeno u časopisu JAMA Neurology, pratilo je 55 učesnika sa Parkinsonovom demencijom tokom godinu dana. Istraživači su procenjivali njihovo pamćenje, psihijatrijske simptome i nivo GFAP-a – biomarkera u krvi povezanog sa oštećenjem mozga.
Shutterstock
Jedna grupa učesnika je svakodnevno primala ambroksol, dok je druga primala placebo.
Naučnici su otkrili da je leksiguran, dobro podnošljiv i da je dostigao terapijske nivoe u mozgu. Kod učesnika koji su primali placebo psihijatrijski simptomi su se pogoršali, dok su ostali stabilni kod onih koji su uzimali ambroksol, naveli su naučnici u saopštenju.
„Osobe koje su primale placebo pokazale su značajno pogoršanje neuropsihijatrijskih simptoma, dok su oni koji su uzimali ambroksol ostali stabilni“, napisali su naučnici.
Takođe su istakli da su učesnici sa visokorizičnim varijantama gena povezanog sa demencijom pokazali poboljšanje kognitivnih sposobnosti uz uzimanje ambroksola, piše Independent.
Pomaže mozgu
Nivo biomarkera GFAP, koji je povezan sa oštećenjem mozga, porastao je u grupi koja je primala placebo, dok je u grupi koja je koristila ambroksol ostao stabilan. To sugeriše da bi lek protiv kašlja mogao pomoći u zaštiti mozga od bržeg propadanja kod Parkinsonove bolesti.
„Ambroksol je bio siguran, dobro podnošljiv i pokazao je da deluje na ciljne procese u mozgu“, napisali su naučnici, ali su dodali da klinički efekat leka na kognitivne funkcije „nije potvrđen“ u ovom istraživanju.
Prethodne studije su pokazale da ambroksol podržava rad važnog enzima zvanog glukocerebrozidaza (GCase), čiji je nivo snižen kod obolelih od Parkinsonove bolesti.
Shutterstock
Naučnici su ranije otkrili da ambroksol može pomoći u lečenju retkog genetskog poremećaja Gaucherove bolesti kod dece, koji nastaje zbog nedostatka enzima GCase. Kada taj enzim ne funkcioniše pravilno, otpadne supstance se nakupljaju u ćelijama mozga, što može dovesti do oštećenja.
„Ovi nalazi ukazuju na to da ambroksol može zaštititi funkciju mozga, naročito kod osoba sa genetskim rizikom. To otvara obećavajući novi pravac lečenja gde trenutno postoji malo opcija“, rekao je dr Pasternak. „Ako lek poput ambroksola može pomoći, to bi donelo stvarnu nadu i poboljšalo živote ljudi“, dodao je.
Iako se lek protiv kašlja u Evropi koristi već decenijama i dokazano je bezbedan, čak i u visokim dozama i tokom trudnoće, u SAD-u i Kanadi još nije odobren za upotrebu. Naučnici se nadaju da će farmakološki podaci iz ove studije pomoći u sprovođenju većih kliničkih ispitivanja koja će testirati efikasnost ambroksola u usporavanju simptoma demencije.
NAJZENA.RS