Ako svaki dan odvojite 10 minuta za vaš paradajz, on će rađati bogato do kasne jeseni: Ovo spreča bolesti i podstiče rast plodova

Objavljeno:

Ukoliko u svojoj bašti imate od 8 do 12 sadnica paradajza dovoljno vam je 10 minuta da se posvetite njima kako bi svaka sadnica rađala maksimalno i bila zdrava do kasne jeseni:

Evo šta možete da uradite za 10 minuta za svoj paradajz:

1. Malo zakidanje zaperaka

AKo ne obratite pažnju, zaperci koji divljaju uzeće svu snagu vašem paradajzu i on neće raditi. Samo uđite među paradajz i lepo zakinite s ve one divlje zaperke. Svetlost i vazduh će se kretati više između stabljika što znači više plodova, bolje oprašivanje i bez bolesti.

2. Birajte sve paradajze koji su u fazi pucanja

Postoji ta romantična ideja o paradajzu „zrelom na suncu“ ili „zrelom na lozi“ koja sprečava mnoge baštovane paradajza da beru paradajz dok ne bude 100% crven. Ali to nije ništa više od dobrog marketinga kompanija za konzervirani paradajz, a da ne pominjemo da je potpuno nepotrebno i čak može usporiti proizvodnju paradajza.

Kada paradajz počne da sazreva, likopen se proizvodi unutra; Tada paradajz počinje da menja boju. Ćelije gde se paradajz spaja sa stabljikom počinju da se stvrdnjavaju, odvajajući paradajz od ostatka biljke. U ovoj fazi – poznatoj kao faza pucanja – paradajz više ne prima ništa od biljke. Odvojen je od nje ovim tvrdim ćelijama. To se dešava kada je paradajz zreo otprilike 50%.

U ovoj fazi možete ubrati paradajz sa loze i on će nastaviti da sazreva. Mnogi baštovani nisu svesni da je toplota ta koja uzrokuje sazrevanje paradajza, a ne sunčeva svetlost. Možete staviti paradajz u toplu prostoriju u mrak, a on će i dalje postati prelep „suncem obojen“ crven.

Branje paradajza u fazi pucanja podstiče biljku da izbaci nove cvetove. Previše plodova koji ostaju na lozi zapravo dovodi do toga da biljka uspori i prestane da izbacuje nove cvetove.

Jednom nedeljno, berite paradajz u fazi pucanja i ostavite ga da nastavi da sazreva negde gde je toplo.

Čim krene da puca, paradajz berite odmah Foto: Shutterstock

3. Proverite simptome štetočina i bolesti

Ovo je verovatno najvažniji zadatak na ovoj listi. Rano otkrivanje štetočina i bolesti je ključ za spasavanje vaših biljaka paradajza i sprečavanje širenja problema.

Da biste sprečili bolesti možete da uklonite listove i cele grane sa dna stabla paradajza negde do 60 cm visine biljke. Ostavljanje donjih 20-25 cm golih sprečava da se bolesti koje se prenose zemljištem prebace na lišće ili stabljike koje rastu preblizu tlu.

4. Duboko zalijte i đubrite po potrebi

Biljka paradajza se zaliva samo u podnožju biljke, nikako preko listova. Zalivanje biljaka svaki dan ili dva može vam stvoriti više posla. Biljke koje traže vodu puštaju korenje duboko u zemlju. Ako odložite zalivanje i duboko zalivate samo jednom nedeljno, vaš paradajz će razviti dubok korenov sistem koji ga čini otpornijim na sušu. Neka oni obave posao pronalaženja vode u zemlji.

Ovo je posebno važno ako ste nas poslušali i duboko zasadili paradajz bočno, kao što je napisano ovde: KAKO SE PRAVILNO SADI PARADAJZ.

preuzeto

Povezano

Najnovije