METODA PRANJA KOJA JE UZBUDILA INTERNET: Štedi energiju i ostavlja VEŠ savršeno čistim!

Objavljeno:

S toliko svakodnevnih obaveza, ne želimo trošiti previše vremena i energije na pranje veša, posteljine ili peškira.

Stavimo veš u mašinu za pranje veša, uključimo odgovarajući program i nakon pranja, sve što trebamo uraditi je da ga okačimo.

Međutim, ponekad takva uobičajena metoda nije dovoljna.

 

Najbolje ideje za vašu e-poštu
Inspirišite se! Svakog dana ćemo vam direktno na vašu e-mail adresu slati pregled najboljih ideja.

PRETPLATITE SE
Naučite ovu inovativnu metodu pranja prema portalu genijalno.

Uklanjanje prljavštine s odjeće
Ova inovativna metoda pranja obara rekorde popularnosti na internetu.

To uključuje namakanje tkanina satima kako bi se uklonila sva prljavština, uključujući i skrivenu prljavštinu, poput ostataka praška za pranje rublja, kozmetike za tijelo, minerala i metala prisutnih u tvrdoj vodi.

 

Radi se o uklanjanju preostale prljavštine sa stvari koje izgledaju čisto.

Idealno je rješenje za pranje ručnika, kuhinjskih krpa, pelena za višekratnu upotrebu, posteljine, radne odjeće, stolnjaka ili jako zaprljane odjeće.

Samo namakanje nije nova metoda, jer se vjerovatno sjećate da su to radile i naše bake.

Naravno, strpljivo su mijenjali vodu dok nije bila potpuno čista.

Koja je tajna nove metode namakanja?

Isprobajte ovaj postupak i rezultati će vas oduševiti.

Potrebno nam je:
Dodajte sljedeće sastojke u omjeru 1:1:2.

boraks – ekološko sredstvo za čišćenje (može se lako kupiti i putem interneta)

soda bikarbona

bilo koji deterdžent

 

Postupak:
Napunite kadu vrućom vodom.

 

U navedenim omjerima dodajte boraks, sodu bikarbonu i prašak za pranje rublja.

 

Miješajte dok se deterdžent ne otopi i dodajte odjeću, posteljinu i sve ostalo što želite očistiti.

Namočite tkanine najmanje 4 sata.

Sve miješajte svaki sat.

Nakon tog vremena, vidjet ćete mutno smeđu vodu u kadi.

Vjerovatno će biti prljavije nego što ste očekivali.

 

Stavite odjeću u mašinu za pranje veša i aktivirajte režim ispiranja.

Gotovo.

 

Sada je veš savršeno čist.

Još trikova za pranje rublja: Aspirin je ponekad bolji od izbjeljivača

Vremenom, bijele stvari gube svoju bjelinu i počinju žutjeti, kao i tragovi starih mrlja koje dugo niste mogli ukloniti s bijelih stvari.

Aspirin će vam pomoći u ovom zadatku – samo trebate zdrobiti nekoliko tableta i dodati ih u prašak tokom pranja – to je sve. Za najbolji učinak, ostavite veš namočen 8 do 10 sati u vodi u kojoj ste također otopili nekoliko tableta aspirina (1 tableta po litri).

Ako perete na niskim temperaturama – ovo će očistiti i veš i mašinu za pranje veša
Ako perete na niskim temperaturama, uvijek imajte pri ruci tablete za čišćenje proteza (čak će i najjeftinije poslužiti).

Da li vam se čini da kada perete na niskim temperaturama, vaš veš nikada ne bude dobro opran? Obične tablete za čišćenje proteza će vam pomoći. Stavite 2-3 u bubanj kad god perete na nižoj temperaturi (ali ja ih ponekad pušem i na višoj temperaturi). Veš je čist i mirisan, a tablete rastvaraju kamenac i naslage, tako da će vam i vaša mašina za pranje veša biti zahvalna.

Ove tablete su također odlične za zavjese. Ako kod kuće imate požutjele zavjese i trebate ih brzo i efikasno izbijeliti, isprobajte ovaj postupak. Stavite zavjese u vodu (samo toliko vode da ih potpuno potopite) i dodajte oko 3 tablete. Ostavite da se dobro natopi ovom smjesom, a možete i rukama miješati. Zatim operite kao i obično. Zavjese su prekrasno bijele bez ikakve obrade.

Kuhinjska krpa
Masne mrlje nestaju kao magijom. Pomiješajte 1 litar vruće vode sa 2 kašike praha gorušice i pustite da proključa. Zatim prelijte prljave maramice vodom, dodajući još vode po potrebi kako bi maramice ostale potopljene. Ostavite da odstoji preko noći.

Kako ukloniti mrlje s bijelog veša?
U veću šerpu sipajte 2 litre vode i pustite da tečnost proključa. Uzmite 3 limuna i iscijedite sok iz njih. U vruću vodu dodajte 1 kašiku soli, sok od limuna i ¼ šolje običnog deterdženta za veš (umjesto deterdženta za veš možete koristiti sapunsku sluz). Pustite da se otopi i namočite veš u tečnosti. Ostavite da djeluje 40 minuta. Zatim isperite u čistoj vodi i ostavite da se osuši.

Kafa za punu crnu boju
Crne stvari također gube boju nakon nekoliko pranja i više ne izgledaju tako dobro. Ovo možete riješiti običnom instant kafom – napravite nekoliko šoljica kafe i dodajte ih u mašinu za pranje veša tokom ciklusa ispiranja nakon što se odjeća opere. Naravno, u bubnju trebaju biti samo crne stvari!

Mašinu za pranje veša takođe treba očistiti
Mnogi ljudi smatraju da je ovo iz nekog razloga nepotrebno, ali vremenom se i mašina za pranje veša zaprlja i neke njene funkcije mogu biti ograničene.

Obična soda bikarbona može pomoći u rješavanju ovog problema – pomiješajte je s vodom u omjeru 1:1 i pažljivo očistite gumenu brtvu, dozator praška i bubanj ovom tekućinom. Takođe redovno čistite filter.

Čisti i bijeli jastuci ponovo
Prvo pročitajte etiketu na jastuku kako biste vidjeli da li se jastuk može prati. Većina jastuka je napravljena od sintetičkih vlakana koja se mogu prati. Dakle, ako na etiketi piše ova opcija, skinite navlaku s jastuka i operite ga odvojeno. Jastuke uvijek perite odvojeno i ne s drugim vešom.

Stavite jastuke u mašinu za pranje veša (dobra je ideja prati barem 2 jastuka odjednom – kako biste spriječili da se jastuci previše pomiču unutar mašine za pranje veša).

Potrebno nam je:
3/4 šolje deterdženta za veš

1 šolja boraksa

1 šolja izbjeljivača

(Ako ne želite koristiti izbjeljivač s hlorinom, napravite ga sami. Pomiješajte 12 šolja vode, ¼ šolje limunovog soka i 1 šolju 3% hidrogen peroksida.)

Jastuke od sintetičkih vlakana peremo na temperaturi od najmanje 60 stepeni – kako bismo efikasno uništili grinje i bakterije unutar vlakana. Ispiranje treba ponoviti najmanje 3 puta.

Da biste spriječili da jastuci izgube oblik, budite oprezni prilikom cijeđenja i odaberite laganu centrifugu (trebalo bi trajati maksimalno 30 sekundi).

Sušenje

Ako imate sušilicu, stavite jastuke u sušilicu zajedno s dvije teniske loptice stavljene u čiste bijele čarape (one će jastuke ponovo učiniti prekrasno pahuljastima). Podesite na visoku temperaturu (toplota neće oštetiti sintetička vlakna). Zatim provjerite jesu li jastuci još uvijek vlažni iznutra i ponovite postupak ako je potrebno.

Ako nemate sušilicu, stavite jastuke na čisti ručnik i ostavite ih da se potpuno osuše na ravnoj površini.

Bijeli grudnjak kao nov
Potrebno nam je:
2 kašike soli

1 supena kašika sode bikarbone

1 supena kašika praška za veš

2 litre tople vode

Postupak:
Sipajte toplu vodu u kadu. Dodajte sve gore navedene sastojke i promiješajte. Ostavite veš natopljen u ovom rastvoru 15 minuta. Ako je grudnjak jako istrošen, produžite vrijeme namakanja do 30 minuta. Skinite grudnjak i isperite ga. Ostavite veš da se osuši kao i obično. Na ovaj način možete izbijeliti i druge bijele stvari od kojih ste namjeravali odustati!

Za zavjese, kuhinjski pomagač!
Savršeno izbjeljuje požutjele i stare zavjese. Možete ga dodati direktno u prašak za veš (dovoljno je samo malo praška). U slučaju jako požutjelih zavjesa, sipajte oko 5-6 litara vode u kantu i dodajte 5% praška za pecivo. Ostavite da se rastvori, a zatim namočite zavjese u vodi, ostavite da djeluje, a zatim operite.

Bijele čarape
Dva načina od pametnih domaćica da vam pomognu.

Prva metoda
U posudu s toplom vodom stavite kašiku soli i dobro promiješajte.
Nakon što se sol otopi, stavite čarape u kadu na nekoliko minuta.
Nakon tog vremena, operite ih u mašini za pranje veša kao i obično. Sol može učiniti nevjerovatne stvari s čarapama.
Druga metoda
Za početak, namočite čarape u toplu vodu.
Izvadite čarape iz vode i pospite ih sodom bikarbonom i malo limunovog soka ili poškropite limunskom kiselinom.
Protrljajte čarape jednu o drugu na trenutak i stavite ih u posudu s toplom vodom.
Sačekajte 5 minuta, izvadite čarape iz kade, a zatim ih operite u mašini kao i obično.
Kako vratiti sjajnu bjelinu veša?
Koristite univerzalni prirodni izbjeljivač. Prokuhajte vodu, a zatim u nju dodajte 2 narezana limuna. Stavite veš u tečnost i ostavite 40 minuta. Zatim operite kao i obično.

Limun je odlično univerzalno sredstvo za čišćenje i moćno prirodno sredstvo za izbjeljivanje koje neće oštetiti tkanine.

Za osjetljive materijale
Pomiješajte ¼ šolje običnog deterdženta za veš sa ¼ šolje vodonik peroksida i dva litra tople vode. Namočite veš i ostavite 30 minuta. Zatim temeljito isperite pod mlazom vode.

Ova metoda je pogodna za pranje vune i drugih osjetljivijih materijala. Također je potrebno odabrati pravi deterdžent.

Intenzivno čišćenje
Pomiješajte ¼ šolje vodonik peroksida sa 4 kapi amonijaka i 1 litrom vode. Namočite veš u ovaj rastvor i ostavite da se namače 10 minuta. Zatim temeljito isperite.

Ovo rješenje je jače od prethodnog i stoga vrlo efikasno. Ne zaboravite nositi rukavice prilikom namakanja veša.

Sretno!

preuzeto

Povezano

Najnovije