Nestabilne vremenske prilike pokvarile su planove za sjetvu krompira mnogim hobistima, ali i ozbiljnim proizvođačima. Ali, nema mjesta panici, niste zakasnili.
Promjenjivi vremenski uslovi s učestalim kišnim periodom, te izrazitim variranjem dnevnih i noćnih temperatura, znatno su ove godine otežavali određivanje termina sjetve krompira. Međutim, nema razloga za paniku jer se teoretski ova kultura može sijati sve do polovine juna mjeseca, zavisno od lokaliteta, ali se u praksi uglavnom završava u maju.
Na parcelama koje nisu ocjedite, rano obavljena sjetva može da dovede do njegovog truljenja, a samim tim i presijavanja. Poljoprivredne apoteke su još uvijek dobro snabdjevene sa sjemenskim krompirom, ako do presijavanja dođe.
Krompir, Solanum tuberosum, voli osunčana mjesta i bilo bi dobro da se sije u rano proljeće, kada se utvrdi da kasnih mrazeva neće biti i kad se temperature sjetvenog dijela zemljišta zagrije na 7 stepeni Celzijusovih.
Međutim, neki su bili nestrpljiviji i sijali su ga u hladno zemljište, a i mrazeva je bilo.
Na sreću temperatura se nije mnogo spuštala ispod nule, pa se zavisno od položaja parcele uglavnom dobro održao. Tamo gdje se voda dugo zadržala biće presijavanja.
Ovo, najčešće korišteno u ishrani, povrće najbolje uspijeva i niče u rastresitom i dobro dreniranom, vodopropusnom zemljištu, sa pH vrijednosti između 6 i 6,5, dakle na zemljištu blago kisele reakcije. Ali ne treba zaboraviti da je riječ o kulturi koja je lako prilagodljiva, te podnosi i druge uslove.
Rane sorte se siju u martu i kratke su vegetacije tako da se prvi gomolji vade već u junu. Tradicionalno kod nas, Hercegovci su poznati po proizvodnji naročito ranog krompira, tako da ovog mladog već sada ima u ponudi, kao i onog iz uvoza.
Najpoznatije sorte ranog su: Adora i Jerla koje su izrazito kratke vegetacije i brzo pristižu.
Kao i sve kulture i krompir zahtjeva proizvodnju u plodoredu rotirajući kulture, jer sjetvom u monokulturi dolazi češće do oboljenja usjeva i napada štetočina prvenstveno krompirove zlatice, a time i umanjenog prinosa. Nekad se mogao dugo koristiti vlastiti krompir sa sjetvu, ali to više nije moguće duže od dvije godine zato je bolje koristiti cerfikovani sjemenski.
Naklijavanje krompira
U praksi se već ustalilo pravilo da mnogi prvo u posudama tzv. holandezima, naklijavaju krompir, pa ga sade nakon što pusti klicu 1 do 2 cm. Ali, oni koji to nisu odradili ranije mogu krompir sijati i sad direktno bez prethodnog naklijavanja.
Posljednjih godina na naše tržište stižu nešto krupnije kalibraže sjemenskog krompira, jer su znatno jeftinije, a ranije se uvozio uglavnom onaj sitnije kalibraže 35/55 koje su sad skuplje. S obzirom da se siju krupnije kalibraže njih je potrebno prije sjetve presijecati na pola ili na četvrtine vodeći računa da svaki dio ima dobro razvijena i zdrava okca, odnosno klicu, piše Agroklub.
Kada gomolje presijecamo, bilo bi dobro da ih ostavimo koji dan kako bi dobili kalus, odnosno kako bi nicanje bilo osigurano i bez truljenja.
Mlade rane sorte se obično troše, konzumiraju, tokom ljeta i teže se čuvaju tokom zime, u skladištu pa bi ih bilo dobro i potrošiti tokom ljeta, dok srednje kasne i kasne se dobro čuvaju tokom zime u skladištu.
U novije vrijeme i povrtarstvo prati hobi moda pa se krompir može uzgajati i raznim drugim načinima u PVC vrećama, improviziranim buradima, cijevima, pokrivenim slamom, u permakulturi itd.
Obolijeva najviše od plamenjače (Phytophthora infestans) i koncentrične crne pjegavosti (Alternaria solani) te od ovih prouzrokovača bolesti, patogena, gajenu biljku treba preventivno i na vrijeme zaštiti adekvatnim fitofarmaceutskim sredstvima. Najčešća štetočina je i dalje krompirova zlatica pa na vrijeme treba voditi brigu i o tome.
Zemljišne štetočine buše gomolje krompira, čime ih suzbiti?
Sorte sa bjeličastim mesom su bolje za kuvanje dok su sorte sa žutim više za prženje i pečenje, ali ima novih sorti koje su za sve namjene.
Đubrenje se izvodi prilikom sadnje peletiranim stajskim đubrivom ili kompleksnim mineralnim đubrivom NPK raznih formulacija, može i sa izraženim kalijumom, jer ovo je kaliofilna kultura, uz obavezno dodavanje nekog od dozvoljenih zemljišnih insekticida.
preuzeto