Nedavna studija Univerziteta u Torontu pokazuje da je brzina govora, a ne poteškoće u pronalaženju reči, tačniji pokazatelj zdravlja mozga kod starijih osoba.
Nije retka situacija da se u svakodnevnom životu dogodi da nam je teško pronaći pravu reč, a ovaj problem tokom godina često postaje sve izraženiji.
Ako se ovakve poteškoće pojave učestalo, to može biti znak da je došlo do promena u mozgu povezanih s ranim (“prekliničkim”) stadijumom Alchajmerove bolesti.
Taj simptom se često pojavi pre onih očiglednijih simptoma, a nedavna istraživanja ukazuju na još jedan rani pokazatelj ovog problema.
Nedavna studija Univerziteta u Torontu pokazuje da je brzina govora, a ne poteškoće u pronalaženju reči, tačniji pokazatelj zdravlja mozga kod starijih osoba. Dakle, dovoljno je samo obratiti pažnju na brzinu govora.
Istraživači su zamolili 125 zdravih odraslih osoba, starosti od 18 do 90 godina, da detaljno opišu određenu scenu. Snimci tih opisa kasnije su analizirani pomoću softvera veštačke inteligencije (AI) kako bi se izdvojile karakteristike poput brzine govora, dužine pauza između reči i raznolikosti korišćenih reči.
Ispitanici su takođe rešavali standardizovani set testova koji mere koncentraciju, brzinu razmišljanja i sposobnost planiranja i izvršavanja zadataka.
Smanjenje tzv. “izvršnih funkcija”, koje se povezuje s procesom starenja, pokazalo se usko povezano s tempom svakodnevnog govora pojedinca. To upućuje na to da je reč o širem problemu od samog teškoća u pronalaženju pravih reči, navodi Science Alert.
Ispitanicima su prikazivane fotografije predmeta iz svakodnevnog života, dok im je puštan audiozapis reči koja je bila ili srodna po značenju ili zvučala slično.
Studija je pokazala da je prirodna brzina govora starijih osoba povezana s njihovom tačnošću u imenovanju predmeta na fotografiji.
Zaključci ukazuju na to da opšte usporavanje kognitivne obrade može biti u podlozi širih kognitivnih i jezičkih promena koje se događaju s godinama, a ne nužno specifičnog problema u pamćenju reči.
Naučnici najavljuju dalja istraživanja, ističući da se kognitivne promene s godinama ne ogledaju samo u onome što govorimo, već i u tome koliko brzo to činimo.
najzena.rs