Gastroenterolog prof dr Vojislav Perišić gostovao je u Jutarnjem programu Prve televizije, gde je otkrio sve što treba da znamo o probioticima – i šta razlikuje one koji zaista pomažu od onih koji su čisto bacanje novca.
„Probiotici nisu nikakva novotarija – njihovo dejstvo je dokazano još tokom Prvog svetskog rata! Na Galicijskom frontu, pola divizije je imalo dizenteriju, a upravo su probiotske bakterije jednog soja ešerihije štitile ostatak vojnika“, otkriva profesor, dodajući da je imuno-stimulativno dejstvo ovih bakterija poznato već više od jednog veka.
Sluz štiti – bakterije beže
Probiotici, objašnjava Perišić, podstiču organizam da luči više sluzi koja oblaže unutrašnje organe – od nosa, pa sve do kraja debelog creva. „Ta sluz je kao lepljiv tepih – patogeni se zalepe i zajedno sa sluzi jednostavno se izbace napolje“, slikovito objašnjava doktor.
Pored toga, dobri probiotici pojačavaju veze između ćelija, povećavaju broj antitela i predstavljaju snažnu prvu liniju odbrane protiv infekcija.
Kako da znate koji je probiotik dobar?
„Ne može svaki preparat da se zove probiotik. Dobar probiotik mora da sadrži bar tri soja laktobacilusa i dva bifidobakterijuma, jer svaki deluje na različiti deo digestivnog trakta. A i broj bakterija je ključan – zaboravite na sve što ima manje od 25 milijardi po dozi!“, upozorava Perišić.
On svojim pacijentima ne preporučuje ništa ispod 35 milijardi po kapsuli – jer samo tako organizam može da se odbrani i oporavi.
Šta uzeti, kada i zašto?
Ako imate mentalne i digestivne tegobe, birajte probiotike sa laktobacilus helvetikus – on smiruje mozak.
Kod beba od šest meseci odličan je laktobacilus rojteri.
Ako dete pije antibiotike, ili ima proliv, tu je saharomicis bulardi – kvasnica koja razgrađuje toksine.
“Ako nema ovih pet – ne vredi vam”
Perišić kaže da idealan probiotik sadrži sledeće:
Laktobacilus ramnozus
Laktobacilus rojteri
Laktobacilus helvetikus
Bifidobakterijum breve
Saharomicis bulardi
„Ako tih pet ima – kupujte slobodno. Ako nema, idete kući sa praznim novčanikom“, poručuje Perišić.
Ima li opasnosti?
Probiotici su bezbedni za većinu, ali ako imate loš imunitet (više od 6 respiratornih infekcija godišnje), obavezno uradite krvnu sliku pre nego što ih počnete uzimati.
Kako profesor koristi probiotike?
„Čim osetim nadimanje, nelagodu, ili imam ređu stolicu – udvostručim dozu na pet dana. Uz to jedem puno voća i povrća – to je hrana za dobre bakterije“, otkriva doktor, dodajući da se i on preventivno priprema probioticima pre godišnjih odmora ili tokom hladnijih meseci.
najzena.rs