Neurolog s klinike Mayo otkrio je šta je vaskularna demencija, koja čini 25% svih dijagnoza, i šta je uzrokuje.
Vaskularna demencija je vrsta demencije koja nastaje zbog oštećenja krvnih sudova u mozgu, što smanjuje dotok krvi i kiseonika u moždane ćelije. Štetu mogu uzrokovati faktori poput visokog krvnog pritiska, dijabetesa, visokog holesterola i pušenja.
Prema zdravstvenim stručnjacima, veruje se da približno 55 miliona ljudi živi s demencijom. Vaskularne bolesti čine oko 25% svih dijagnoza.
Kada su krvni sudovi oštećeni ili začepljeni, vaš mozak može biti lišen vitalnog kiseonika i hranljivih materija, što može dovesti do stanja koje se naziva vaskularna demencija.
‘Vaskularne promene u mozgu najčešće oštećuju aksone (produžetke nervnih ćelija) — ili kabele — koji povezuju različite delove mozga.
Zbog toga signalima treba duže da putuju pa naši mozgovi ne rade punom brzinom’, kaže dr. Stefen Ingliš, neurolog s Klinike Mayo.
Dr. Ingliš kaže da znakovi vaskularne demencije uključuju probleme s rasuđivanjem, planiranjem, pamćenjem i drugim misaonim procesima. Faktori koji povećavaju rizik od srčanih bolesti i moždanog udara takođe povećavaju rizik od vaskularne demencije.
Visoki krvni pritisak, visoki holesterol, dijabetes, pušenje, gojaznost i apneja za vreme spavanja — to su promenljivi faktori rizika koji, ako se ne leče, mogu uzrokovati trošenje malih krvnih sudova u mozgu tokom vremena’, kaže dr. Ingliš.
Ako ste u opasnosti ili pokazujete znakove vaskularne demencije, posetite neurologa.
najzena.rs