Bez obzira pati li vas ravan derriere ili jednostavno želite malo više napuniti traperice, ima nade za ljude koji žele punije stražnje dijelove. Utvrđeno je da određena hrana, posebno ona bogata zdravim masnoćama i proteinima, pomaže u stvaranju okruglog zaleđa.

Evo nekoliko namirnica koje će vam povećati stražnjicu:
• Avokado i druge zdrave masti na biljnoj bazi. Mononezasićene masti, koje se nalaze u biljnoj hrani poput avokada, zdravi su izvori masti koji dovode do zaobljenijeg stražnjice. Uz to, ove vrste masti mogu spriječiti debljanje u središnjem dijelu, čineći tu zadnjicu još uočljivijom.

• Orašasti plodovi
. Uz obilje zdravih masnoća, proteina i vitamina, orašasti plodovi su super hrana svima koji žele izgraditi mišiće. Odaberite sorte s nižim natrijem kako biste izbjegli neugodno nadimanje i zadržavanje vode.

• Cjelovite žitarice
. Cjelovite žitarice mogu biti kaloričnije, ali imaju i više hranjivih sastojaka. Cjelovite žitarice imaju zdrave masnoće, puno vitamina i sjajan su izvor vlakana.

• Grčki jogurt
. Ova mliječna poslastica nije samo ukusna, već je i sjajan izvor proteina. Odaberite jogurt s malo masnoće ili nemasni kako biste izbjegli debljanje po cijelom tijelu, a ne samo na stražnjoj strani.

• Plodovi mora
. Ribe poput tune i lososa niskokalorične su, ali prepune zdravih masti, proteina i vitamina. Sve ove dijetalne komponente podržavaju zdravu mišićnu strukturu i ženski oblik pješčanog sata.

• Proteinska pića i barovi
. Za mnoge su žene prava prepreka u izgradnji glutealnih mišića proteini. Proteini su nužni građevni blok mišića; vaši čučnjevi i rad nogu neće dovesti do veće stražnjice bez ovog esencijalnog hranjivog sastojka. Ako sumnjate da ne unosite dovoljno proteina, možda je vrijeme da dodate proteinsku pločicu, piće ili neki drugi dodatak.

Iako će vam ova hrana povećati stražnjicu, najbolje učinke imat će ako se koriste zajedno s vježbom. Kombiniranje prehrane bogate ovom hranom sa čučanjima, iskorom i drugim glutealnim vježbama osigurat će zaobljenije, čvršće i vruće stražnje dijelove.

KRPELJI VREBAJU IZ TRAVE: Počinje im sezona, ako ih ne uklonite na vrijeme, u problemu ste, ovo su simptomi

Objavljeno:

Ova bakterija može uzrokovati infekcije u koži, nervnom sistemu, zglobovima i srcu, a ponekad zahvati i druge organe

Iako mali po veličini, krpelji mogu izazvati velike zdravstvene probleme, uključujući i širenje lajmske bolesti. Iako znamo mnogo o ovim malim napastima, postoji mnogo toga što nas može iznenaditi u vezi sa njima. Krpelji svoje zakrivljene zube zarivaju duboko u kožu domaćina, što im omogućava da se hrane krvju tokom dužeg vremenskog perioda.

Jedna od stvari koju mnogi ne znaju je da krpelji nisu insekti, već su zapravo paukovi ili njihovi rođaci, poput škorpija i grinja. Ako pažljivo pogledate krpelja, videćete da podseća na pauka sa četiri para nogu.

Krpelji su “krvni vampiri”, jer im je za preživljavanje potreban “krvni obrok”. U svojoj potrazi za hranom, mogu se zakačiti za ptice, miševe, male divlje životinje, ali i za ljude.

 

Ove male napasti ne skaču i ne lete. Umesto toga, one se lagano kreću uz nisko grmlje i travu, tražeći domaćina. Kada ga pronađu, pričvrste se zadnjim nogama, dok ispružuju prednje kako bi se zakačili za životinju ili čoveka u prolazu.

Rizik od lajmske bolesti
Lajmska bolest je infektivno oboljenje izazvano bakterijom Borrelia burgdorferi, a prenosi se ubodom krpelja roda Ixodes. Ova bakterija može uzrokovati infekcije u koži, nervnom sistemu, zglobovima i srcu, a ponekad zahvati i druge organe. Lajmska bolest je prvi put zabeležena u Srbiji aprila 1987. godine na području Beograda, od kada se prati i istražuje kao prirodno-žarišna bakterijska infekcija.

Prevencija i zaštita
Iako nisu svi krpelji zaraženi, važno je znati da svaki ubod može potencijalno izazvati infekciju. Krpelji su najaktivniji od početka proleća do kasne jeseni, pa se najčešće javlja povećan broj ujeda u maju i junu.

Za sprečavanje susreta sa krpeljima, preporučuje se nošenje odeće koja pokriva kožu i korišćenje repelenta. Takođe, svetla garderoba može olakšati uočavanje krpelja na telu, a važno je i redovno pranje odeće nakon boravka u prirodi.

Redovno proveravajte ljubimce
Krpelji često napadaju pse, koji su im laki ciljevi dok se igraju na travi ili šetaju po parkovima. Ako imate kućnog ljubimca, redovno ga proveravajte na prisustvo krpelja, posebno nakon šetnji, i obavezno perite posteljinu i plišane igračke.

Uklanjanje krpelja
Ubod krpelja je obično bezbolan i može ostati neprimećen, pa krpelj ostaje zakačen na koži danima. Da biste smanjili rizik od prenosa bolesti, važno je što pre ukloniti krpelja, u prvih 24 sata od uboda. Stručno uklanjanje treba obaviti čistom pincetom, bez korišćenja hemijskih sredstava, jer ona mogu izazvati povraćanje krpelja, što povećava rizik od prenosa bakterija.

Simptomi lajmske bolesti
Lajmska bolest se razvija u tri stadijuma. Prvi stadijum karakteriše crvenilo na koži, obično u obliku prstena, koje se pojavljuje 7-10 dana nakon uboda. U tom periodu mogu se javiti povišena temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima.

Ako se bolest ne leči, u drugom stadijumu mogu se javiti simptomi poput gripe, zapaljenja moždanih opni ili srca. U trećem stadijumu, ako se ne sprovede adekvatna terapija, dolazi do ozbiljnih posledica poput trajnog oštećenja zglobova, nervnog sistema i kože.

Zbog toga je važno brzo prepoznati simptome i potražiti medicinsku pomoć na vreme.

najzena.rs

Povezano

Najnovije