Respiratorne infekcije ne posustaju, sve je više onih koji se žale na kašalj, malaksalost, povišenu temperaturu. Broj obolelih od respiratornih infekcija i dalje je u porastu. Šta pokazuju podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Respiratorne infekcije ne posustaju, sve je više onih koji se žale na kašalj, malaksalost, povišenu temperaturu… Boluju i mlađi i stariji, gotovo da nema dana da ne čujemo da se neko prehladio. Nekada i cele porodice. Kada možemo očekivati predah i smirivanje epidemijske situacije, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a objasnila je dr Ivana Begović Lazarević, epidemiološkinja.
— Podaci o respiratornim infekcijama stižu nam svakog ponedeljka. Tako je, prema dobijenim podacima, utvrđeno da je registrovan porast obolelih za oko 20 odsto, i oko 15 odsto je više akutnih infekcija, dok ne stižu sledeći podaci — istakla je doktorka.
Napominje da stiže toplije vreme, a virusu gripa ne pogoduje visoka temperatura vazduha, kao ni ultravioletni zraci. Očekujemo pad bolesti.
— Obolevaju deca u uzrastu do 14 godina mada ima dosta obolelih i među odraslom populacijom. Virus gripa je potisnuo sve druge infekcije, u februaru dominiraju AH1, AH3, ali se povećava i virus tipa B — rekla je doktorka.
Koji simptomi su dominantni kod ovog virusa?
— Tipična klinička slika ovog gripa su nagli skokovi temperature koja je visoka i traje nekoliko dana, osoba je malaksala, treba vremena da se kondiciono povrati. Kod nekih virus traje i kraće, temperatura je niža, pa je i klinička slika bolesti raznolika. Tokom prethodne godine imali smo više zabeleženih slučajeva gripa — istakla je doktorka.
Da li je kasno za vakcinu protiv gripa?
— U principu je kasno, ali ću kao epidemiolog uvek preporučiti vakcinu, mada je sada kasno jer se očekuje pik bolesti tokom ove nedelje. Preporuka je da se vakcinišu stariji sugrađani i oni koji imaju neke od hroničnih bolesti — rekla je doktorka Lazarević.
Ističe da je prevencija često pranje ruku, jer se virus uglavnom tako prenosi, zatim često provetravanje prostorija. Virus na temperaturi od četiri stepena može da opstane i bude aktivan i nekoliko dana, ne prija mu ultravioletno zračenje. Što više voća i povrća, izbalansirana ishrana, dovoljan unos tečnosti, umeren odnos rada, boravak na svežem vazduhu.
— Svako ko dobije temperaturu treba da ostane kod kuće kako se infekcija ne bi dalje širila. Ne treba ignorisati visoku temperaturu koju treba spuštati, a ako simptomi potraju, treba se obratiti lekaru — zaključila je dr Ivana Begović Lazarević, epidemiološkinja.
najzena.rs