Nakon dijagnoze nije potonula, već je otkrila nadljudsku snagu koju ni sama nije znala da posjeduje
Tamara Lazić Strugar, doktorka koja je došla iz Beograda, izgradila je izvanredno uspješan život u Americi. Kao studentkinja je završila medicinu na prestižnom Univerzitetu Jejl, gdje je bila najbolja u svojoj generaciji. Usavršavala se širom svijeta, od Španije do Čilea, postala jedan od najcjenjenijih doktora u svijetu, udala se za ‘zabranjenu ljubav’ iz studentskih dana i rodila dvoje predivne djece.
Potekla je iz uspješne porodice – otac joj je bio čuveni jugoslovenski fotograf Jadran Lazić, a majka pravnica Vesna Lazić.
Međutim, na jednom od redovnih pregleda čekala ju je vijest koja joj je zauvijek promijenila život. Ta vijest nije samo promijenila njene navike i poglede na budućnost, već joj je otkrila snagu koju ni sama nije znala da posjeduje.
Od iznenadnog otkrića do borbe za život
Tamara se prisjeća trenutka kada je prvi put primijetila krv u stolici. Godinu dana prije toga, kolonoskopija je pokazala uredan nalaz, bez polipa. Njena jedina slabost bio je osetljiv stomak i povremeno osjećaj umora, koji je, kako je kasnije shvatila, mogao biti signal nečeg ozbiljnog.
„Sećam se da je prvo što sam izgovorila doktorki bilo – molim vas, recite mi da ovo nije rak. Gledala me u čudu, smirivala me i govorila da sam imala uredan nalaz prije samo godinu dana i da bi moglo biti u pitanju neko drugo stanje, poput autoimune bolesti creva“, prisjeća se Tamara. Ipak, kao doktor, znala je šta krv u stolici znači i zahtijevala novu kolonoskopiju. Na njoj je pronađen tumor.
Kroz tamnu dijagnozu u potrazi za nadom
Nedavno je promovirala svoju novu knjigu “Kožodovštine” i otkrila da je pronađen donor za transplantaciju jetre na koju je rak metastazirao. Ipak, transplantacija je moguća samo ako PET skener ne pokaže metastaze na drugim organima. Nažalost, to se dogodilo.
„Imam nove dvije sitne lezije u plućima, ali još ne znamo da li su metastaze. Ako jesu, transplantacija nije više opcija. Lezije su premale za biopsiju, pa ćemo ih pratiti. U međuvremenu se borim sa zdravom ishranom, akupunkturom, suplementima i alternativnim terapijama. Dajem sve od sebe“, rekla je Tamara.
U borbi za život, nikad ne odustaje
Tamara je, unatoč izazovima, odlučila da ne odustane. „Probala sam sve što postoji na ovom svijetu. Bila sam u Njemačkoj, još primam njihovu vakcinu i terapiju. Posavjetovala sam se sa mnogim doktorima. Svi su zaključili da nema šansi za izlječenje jetre, da je jedina i najbolja opcija transplantacija. Donora sam, čini se, našla, ali još nisu definitivno potvrdili. Rekli su mi da će je uskoro prezentirati cijelom konzilijumu“, rekla je Tamara, a zatim je pokazala koliko je emotivno bila pogođena situacijom.
„Kada sam shvatila da je transplantacija jedina opcija da bih ostala ovdje dovoljno dugo, da budem s djecom, samo sam odbacila strah i rekla – idemo dalje, korak po korak, šta god mora da se uradi, uradićemo“, dodala je Tamara.
Suprug i djeca – najveća podrška
U Tamarinom životu ništa nije bilo obično, pa ni početak ljubavi sa suprugom, profesorom i neurohirurgom Džonom Strugarom. Upoznali su se na Jejlu, gdje je Džon već bio načelnik hirurgije kičme, a Tamara studentica medicine.
„Rekli su nam da nije dozvoljeno da budemo u vezi, ali nismo se brinuli. Svi su znali, ali nismo se eksponirali dok nisam završila medicinu“, prisjeća se Tamara.
Kada su se vjenčali i dobili djecu, Tamara je poslala fotografije svom bivšem dekanu, kako bi mu pokazala da priče poput njihove mogu uspjeti. Džon joj je uvijek bio velika podrška, a ona priznaje da bez njega i djece ne bi uspjela u ovoj borbi za život.
PREUZETO