Električar riješio veliku dilemu
Internet forumi, društvene mreže i rasprave uživo – u bilo kojem obliku, ovo pitanje uvijek je aktuelno i nikako da dođemo do konačnog odgovora.
Šta je racionalnije?
Neko će vam reći da je mnogo racionalnije ostaviti bojler uključenim po cijeli dan i noć, jer tada ne mora grijati svu vodu iznova, već je samo dogrijava. Drugi, pak, zagovaraju teoriju da je najbolje paliti ga po potrebi. A evo šta na tu dilemu kaže serviser ovih kućanskih aparata.
– Apsolutno nije tačno da je za novčanik bolje držati bojler stalno upaljenim. Naravno, sve zavisi od broja članova domaćinstva. Tako, ako je u pitanju samac ili bračni par, njima je racionalnije da bojler uključuju po potrebi. S druge strane, ako je riječ o porodici s većim brojem članova, njima je vjerovatno najzgodnije da bojler stalno bude uključen, jer će u svakom trenutku nekome trebati topla voda.
Namjena bojlera
Također, i namjena bojlera igra veliku ulogu. Ako je bojler namijenjen samo za tuširanje, onda je smislenije da ga povremeno palite. Međutim, ako je riječ o velikom protočnom bojleru koji koristite i za kuhinjske potrebe, vjerovatno ćete ga gasiti vrlo rijetko, prenosi Avaz.
Dakle, štedljivije je ipak paliti bojler po potrebi, a ako već pazite na potrošnju, najracionalnije bi bilo uključivati ga tokom jeftinije tarife električne energije.
Jedan trik za duži vijek bojlera
Što se tiče produženja vijeka bojlera, kako objašnjava ovaj serviser, njemu je svejedno da li stalno radi ili ne, pod uvjetom da su svi dijelovi ispravni – „nije to čovjek da mu treba odmor“.
– Trik koji, s druge strane, zaista djeluje jeste da termostat podesite na 55-60 stepeni. Najviša vrijednost na koju ga podešavate neka bude eventualno 60. Ispod 55 stepeni se ne stvara kamenac. S druge strane, ako je termostat stalno podešen na 90 stepeni, kamenac će se gomilati mnogo brže, naročito u našim uslovima, budući da je voda prilično tvrda.
PREUZETO