Moždani udar je drugi najčešći uzrok smrti u Slovačkoj nakon bolesti srca. Prema izvješću Nacionalnog zdravstvenog fonda za 2023., moždani udar svake godine pogađa približno 90 000 ljudi, a većina slučajeva je ishemijskog podrijetla. Ipak, stručnjaci upozoravaju da se moždani udar često ne događa bez upozorenja – suptilni simptomi koji se javljaju nekoliko dana unaprijed mogu upozoriti na njegov skori dolazak.
Iznenadna glavobolja može biti upozorenje
Jedan od najčešćih simptoma nadolazećeg moždanog udara je neuobičajena glavobolja. Za razliku od obične boli, može biti intenzivna, pogoršati se i ne reagirati na lijekove protiv bolova. Stručnjaci upozoravaju da se može pojaviti i tjedan dana prije samog moždanog udara.
“Ako osjetite vrlo jaku ili neuobičajenu glavobolju koju prije niste osjetili, važno je ne čekati i otići liječniku.” “To bi mogao biti znak upozorenja na ozbiljan problem”, kaže nutricionist dr. Bartolomej Kováč.
Liječnici vjeruju da bi takva bol mogla biti povezana s embolijom, koja uzrokuje širenje moždanih arterija. To dovodi do iritacije živčanih završetaka i posljedične boli.
Prolazni ishemijski napad – upozorenje koje se ne smije zanemariti
Kratkotrajni gubitak govora, zamagljen vid ili vrtoglavica mogu signalizirati prolazni ishemijski napad (TIA), koji se smatra pretečom moždanog udara. Simptomi nalikuju moždanom udaru, ali se povlače nakon nekoliko minuta.
Znakovi upozorenja uključuju:
Problemi s govorom – nejasan govor, nemogućnost pronalaženja pravih riječi,
slabost mišića – iznenadna slabost jedne strane tijela,
poremećaji vida – privremeno zamućenje ili gubitak oštrine na jednom oku,
poteškoće u koordinaciji – nesiguran hod, osjećaj vrtoglavice,
problemi s razumijevanjem izgovorenih riječi.
“Ovi se simptomi mogu pojaviti pojedinačno ili u kombinaciji.” Ako ih primijetite, odmah potražite liječničku pomoć ili nazovite hitnu pomoć. „Može vam spasiti zdravlje, pa čak i život“, upozorava dr. Kováč.
Moždani udar nije samo opasnost za starije osobe
Iako se prije moždani udar povezivao uglavnom sa starijom populacijom, stručnjaci upozoravaju da sve više pogađa mlađe osobe. Na rizik od moždanog udara uglavnom utječu nezdrave životne navike.
Najrizičnije skupine uključuju:
pušači,
osobe s visokim krvnim tlakom,
dijabetičari,
pretile osobe,
ljudi koji vode sjedilački način života,
bolesnika s fibrilacijom atrija.
Visoki krvni tlak s vremenom može oštetiti osjetljive krvne žile i pospješiti stvaranje krvnog ugruška, koji zatim začepljuje moždane žile. Sličan rizik predstavlja fibrilacija atrija, kod koje se krvni ugrušci mogu stvoriti u srcu i putovati do mozga, uzrokujući moždani udar.
Prevencija je ključna
Stručnjaci ističu da rano prepoznavanje simptoma i trenutna reakcija mogu spasiti živote. Ako se pojave bilo kakvi znakovi upozorenja, preporuča se odmah potražiti liječničku pomoć.
“Svaka minuta je ključna kod moždanog udara.” „Što prije pacijent dobije potrebno liječenje, veće su šanse za oporavak bez težih posljedica“, dodaje dr. Kováč.
Moždani udar ne čeka – zato je važno poznavati znakove upozorenja i ne podcjenjivati čak ni blage simptome koji mogu biti prvi korak prema ozbiljnom zdravstvenom problemu.
Jesu li vam ove informacije bile korisne? Podijelite ovu objavu s prijateljima!
PREUZETO