Osnovni preduvjet za izlječenje raka je njegovo otkrivanje u ranoj fazi
Isto vrijedi i za rak pluća. Ako primijetite neki od ovih simptoma, ili u najgorem slučaju više njih, ne treba odgađati—odmah se obratite liječniku.
Depresija i česte promjene raspoloženja
Znanstvenici su otkrili da je rak pluća često povezan s promjenama raspoloženja. Depresija, anksioznost, manjak energije, napadi panike i letargija česti su kod ove vrste raka. Uzrok ove povezanosti još nije poznat.
Česte bolesti
Ako ste često bolesni, imate gripu ili bronhitis, razlog može biti izuzetno oslabljen imunitet. Simptomi raka pluća slični su prehladi, gripi i infekcijama, ali razlikuju se po učestalosti i trajanju. Ako simptomi traju duže, obratite se liječniku.
Gubitak apetita i neobjašnjiv gubitak težine
Ako stalno gubite na težini, a hrana vam nije ukusna, potrebno je otkriti pravi uzrok ovih promjena.
Abnormalan rast grudi kod muškaraca
Povećanje grudi može ukazivati na ozbiljan zdravstveni problem. Može doći do povećanja samo jedne dojke ili povećanja u predjelu oko bradavice.
Umor
Umor je također jedan od prvih simptoma raka pluća. Umor uzrokovan rakom ne prolazi bez obzira na to što radite. Ako osjetite iznenadnu iscrpljenost bez vidljivog razloga, obratite se liječniku.
Bolni i zadebljani prsti
Zadebljanje vrhova prstiju i bol mogu imati različite uzroke, a jedan od njih je rak pluća.
Kratkoća daha
Iako može biti povezana s raznim bolestima, kratkoća daha također može ukazivati na rak pluća. Ako imate poteškoća s disanjem, posebno pri dubokom udisaju, odmah posjetite liječnika.
Slabost u mišićima
Stalni osjećaj slabosti može biti jedan od prvih znakova raka pluća, osobito ako se uz najmanji napor brzo umarate.
Bol u prsima, ramenima, leđima i bolovi u trbuhu
Čak jedna od četiri osobe ima bol u prsima kao prvi simptom raka pluća. Osim toga, može se javiti bol u mišićima, napetost te bolovi u predjelu ramena, leđa ili trbuha.
Plućna embolija
Plućna embolija je poremećaj uzrokovan nakupljanjem ugrušaka u plućnoj arteriji, što uzrokuje blokadu protoka krvi do plućnog tkiva.
Najčešći tip plućnog ugruška je tromb koji obično potječe iz vene na nozi ili zdjelici. Ugrušci se šire na oba pluća u 65% slučajeva, na desno plućno krilo u 25%, a na lijevo plućno krilo u 10% slučajeva. Većina tromboembolija nakuplja se u velikim ili srednjim plućnim arterijama.
Najčešći simptomi plućne embolije uključuju:
Kratkoću daha
Bol u prsima (osjećaj sličan srčanom udaru)
Kašalj, ponekad s krvavim ili prugastim ispljuvkom
Bol i/ili oteklinu nogu
Pretjerano znojenje
Nepravilan rad srca
Vrtoglavicu
Terapija
Kod plućne hipertenzije i akutnih plućnih bolesti koriste se lijekovi za širenje krvnih žila pluća te kardiotonici za jačanje srca. Norepinefrin se daje za snižavanje krvnog tlaka. Trombolitička terapija ubrzava “razbijanje” ugrušaka i preporučuje se kod pacijenata s masivnom embolijom i sistemskom hipotenzijom. U određenim slučajevima provodi se kirurško uklanjanje ugruška.
4o
preuzeto