Jetra je jedan od najvažnijih organa u tijelu. Čak i po veličini je među najvećima. Jetra ima više funkcija. Osigurava filtriranje krvi od toksina, predstavlja energetski centar za druge organe i doprinosi probavnim procesima.
Ako se simptomi bolesti jetre zanemare, oboljela osoba se suočava s transplantacijom.
Najbolje liječenje bolesti jetre je, naravno, prevencija, pa evo nekoliko savjeta kojih biste se trebali pridržavati:
Pobrinite se da pijete dovoljno tekućine.
Izbjegavajte prerađenu hranu. Pokušajte preferirati organsku hranu koja ne sadrži previše natrija i drugih toksičnih tvari.
Jedite cjelovitu hranu (meso umjesto mesnih proizvoda poput kobasica i salama), žitarice, fermentiranu hranu, orašaste plodove i sjemenke.
Iz prehrane izbacite ulja koja uzrokuju upale – repičino, kukuruzno, sojino ili suncokretovo. Razlog tome je njihova prevelika količina omega-6 masnih kiselina.
Konzumirajte zdrave masti (maslac, avokado i ulja kao što su: kokosovo, laneno, maslinovo, konopljino).
Izbacite prerađene šećere iz prehrane
Jedite puno vlakana: chia sjemenke, artičoke, avokado, brokulu, prokulice itd.
Smanjite unos fruktoze (voćnog šećera) na 20 grama dnevno.
Simptomi bolesne jetre:
1. Žutilo kože
Jedan od prvih znakova oštećenja jetre je promjena boje kože. Budući da oštećena jetra ne može pravilno filtrirati opasne toksine iz krvi, oni se mogu nakupljati. Jedna od takvih tvari je bilirubin, koji uzrokuje žutilo kože. Bilirubin je oblik žučnog pigmenta. Žuč proizvodi jetra i pomaže u probavi. Međutim, kada je oštećen, ne može razgraditi bilirubin, pa se zbog toga počinje nakupljati u krvi. Tada i koža požuti. Ovo žutilo možete prvo primijetiti na noktima i vrhovima prstiju ruku ili stopala. To se također odnosi i na bjeloočnice.
2. Promjene u stolici i urinu
Iako to nije aktivnost koju biste trebali činiti redovito, ponekad je potrebno pregledati i stolicu i urin. Ako je jedan ili drugi promijenio boju ili konzistenciju, to može biti znak oštećenja jetre. Ako vam je mokraća pretamna ili pjenasta ili vam je stolica presvijetla ili rijetka, posjetite liječnika kako biste bili sigurni.
3. Napuhuje vas
Ako primijetite da vam se trbuh iznenada počinje nadimati, to bi mogao biti i problem s jetrom. U slučaju da jetra zataji, ona počinje zadržavati vodu, a rezultat je da se ta tekućina manifestira kao napuhani trbuh ili napuhan trbuh.
4. Bol
Ako počnete osjećati bolove u trbuhu ili jake grčeve, to također može biti znak problema s jetrom. Neispravan rad jetre često se očituje upravo ovakvim bolovima. Tada je bolje posjetiti liječnika, čak i ako vas boli lijevo, a ne desno, gdje vam se nalazi jetra.
5. Refluks ili povraćanje
Kada primijetite povećanu učestalost refluksa želučane kiseline u jednjak, postoji određena vjerojatnost da je uzrok vaša jetra. Oštećena jetra može dovesti do nakupljanja plinova u crijevima, što gura želučane sokove natrag u jednjak, što dovodi do probavnih smetnji i refluksa.
Ostali simptomi:
kronični umor
letargija
tjeskoba i depresija
glavobolje
kronične bolove u mišićima i zglobovima
akni i drugih kožnih problema
proljev, zatvor
hormonska neravnoteža
Je li vam ovaj članak bio koristan? Podijelite ga sa svojim prijateljima.
PREUZETO