Jetra je najveći organ u tijelu i odgovorna je za eliminaciju toksina. To je veoma važan organ koji uvek treba da bude zdrav. Da biste izbjegli daljnje zdravstvene probleme, morate naučiti prepoznati rane znakove oštećenja jetre.
12 ranih simptoma oštećenja jetre
Postoje mnoge bolesti i stanja koja mogu utjecati na jetru i svaka od njih ima različite simptome. Hepatitis, ciroza i teške bolesti jetre samo su neke od bolesti jetre koje pokazuju rane simptome. Međutim, ovi simptomi se često zanemaruju. U nastavku ćete pronaći listu od 12 uobičajenih simptoma oštećenja jetre – ako primijetite bilo koji od njih, odmah se obratite ljekaru.
Stomačne tegobe
Mučnina je simptom povezan s trovanjem hranom, migrenama, mučninom kretanja, vrtoglavicom, ranom trudnoćom i depresijom, ali može biti i simptom oštećenja jetre. To se događa kada je funkcija jetre prekinuta, što dovodi do nakupljanja toksina u organu. Promjene u probavi također mogu uzrokovati želučane smetnje. Ako problem potraje neko vrijeme, najbolje je provjeriti šta ga uzrokuje.
Umor
Osjećaj oštećenja jetre je također osjećaj slabosti i umora. Kada je jetra oštećena, ona se pogoršava, što dovodi do umora. U tom slučaju toksini se počinju gomilati u krvi, pa ako umor ne nestane ni nakon dovoljnog odmora, trebate potražiti liječničku pomoć.
Gubitak apetita
Oštećena jetra proizvodi manje žuči. Žuč pomaže u varenju masti u tijelu, pa ako se vaša hrana ne vari pravilno, to dovodi do gubitka apetita i gubitka težine. Ako stanje traje duže vreme, odmah se obratite lekaru.
Problemi sa varenjem
Jetra igra važnu ulogu u probavnom procesu, ali kada je njena funkcija narušena, nije u stanju proizvoditi žuč, apsorbirati i prerađivati hranjive tvari. To će dovesti do probavnih problema kao što su sindrom iritabilnog crijeva, nadimanje, netolerancija na alkohol, zatvor, dijareja, dispepsija i žučni kamenac.
Promjene u boji urina
Vaš urin mora biti providan i jarko žute boje, što znači da ste dobro hidrirani. Međutim, u slučaju oštećenja ili bolesti bubrega, boja se može promijeniti u smeđu, narandžastu ili jantarnu. Ovo je uzrokovano povišenim nivoom bilirubina u krvi, koji se nakuplja jer ga jetra ne može filtrirati. I dok tamna mokraća također može biti znak dehidracije ili viška vitamina B, može biti i znak disfunkcije jetre, pa svakako posjetite svog liječnika ako primijetite bilo kakve promjene u boji urina.
Promjena boje stolice
Oštećena jetra će proizvoditi manje žuči i uzrokovati promjenu boje stolice. Ako se vaš otpad iznenada pretvori u “glinu”, obojenu u svijetložutu ili sivu boju, potrebno je da se obratite svom ljekaru.
Žutica
Žutica je bolest koja mijenja boju kože, jezika, prstiju i očiju u žutu zbog povećanja nivoa bilirubina u krvi. To može biti znak problema s pankreasom ili žučnom kesom. Ako primetite da su vam oči žute, morate odmah da posetite lekara.
Abdominalni bol i grčevi
Ako osjećate bol ili grčeve u želucu, to može biti uzrokovano ascitesom ili oštećenom jetrom. Ascites je stanje uzrokovano abnormalnim nakupljanjem tekućine u trbušnoj šupljini zbog oštećenja jetre. Bolest jetre također može uzrokovati visok krvni tlak, što može dovesti do drugih zdravstvenih problema.
Zadržavanje tečnosti
Oštećena jetra može uzrokovati zadržavanje tečnosti u udovima. Stanje slično ascitesu, ali može biti uzrokovano i hormonskom neravnotežom, problemima s bubrezima, zatajenjem srca ili limfnom bolešću.
Problemi sa kožom
Oštećenje ili bolest jetre uzrokuje osjetljiviju kožu. Možete primijetiti modrice na koži, kao i istaknute vene. Ovaj problem treba pravilno tretirati jer ga vanjski tretman kože neće riješiti.
Abdominalni bol
U slučaju oštećenja jetre, možete osjetiti bol u gornjem dijelu grudnog koša gdje se nalazi jetra.
Dijareja, zatvor, crevno krvarenje
Jetra je od vitalnog značaja za pravilno zgrušavanje krvi, pa kada je nefunkcionalna, može uzrokovati crijevno krvarenje, proljev ili zatvor.
Ako primijetite bilo koji od gore navedenih simptoma, odmah se obratite ljekaru.
Podijelite ove savjete i sa svojim prijateljima!
preuzeto