Kada se temperature spuste, sušenje veša postaje pravi izazov, posebno za one koji nemaju mašinu za sušenje veša. Sušenje u zatvorenom prostoru takođe često donosi neželjene nuspojave – vlagu koja podstiče pojavu buđi i plesni.
Ali ne brinite – postoje načini na koje možete ubrzati sušenje zimi, a istovremeno spriječiti da vlaga opterećuje vaš dom. Uz nekoliko jednostavnih podešavanja, možete obezbediti svež, suh veš i vazduh koji će ostati prijatno suh i čist.
Prateći ove korake, uspješno ćete ubrzati sušenje veša u zimskim mjesecima, a istovremeno spriječiti neprijatnu vlagu i moguće probleme sa buđi.
Izbor mjesta za sušenje
Prvi korak ka brzom sušenju veša zimi je odabir odgovarajućeg prostora. Idealno je postaviti postolje u najtopliji i najvetreniji prostor, kao što je dnevna soba ili blizu radijatora. Iako je toplota važna, budite oprezni – nikada ne stavljajte veš direktno na radijatore jer to stvara dodatnu vlagu koja može izazvati buđ na zidovima. Dobar kompromis je da postavite stalak za sušenje nekoliko metara dalje, jer na taj način toplota i dalje ubrzava sušenje bez nepotrebne vlage u vazduhu.
Korišćenje ventilatora ili odvlaživača
Ventilator je odlično sredstvo za sušenje, jer obezbjeđuje cirkulaciju vazduha, što sprječava stvaranje kondenzacije. Iako sam ventilator ne zagreva prostoriju, može smanjiti vrijeme sušenja omogućavajući stalno kretanje vazduha. Druga opcija je odvlaživač vazduha, koji je posebno koristan u manjim prostorijama, jer uklanja vlagu iz vazduha. Za one koji imaju više problema sa vlagom, odvlaživač vazduha je investicija koja obezbeđuje zdraviju i suhlju životnu sredinu.
Optimalno centrifugiranje veša
Kada perete veš, koristite opciju dodatnog centrifugiranja sa nekoliko centrifuga. Veća brzina centrifuge u mašini za pranje veša znači da će većina vode biti uklonjena pre sušenja, što može drastično smanjiti vrijeme potrebno da se veš potpuno osuši. Uvjerite se da je veš dobro ocijeđen, ali u isto vrijeme pazite na delikatnije tkanine koje se mogu oštetiti preteranim cijeđenjem.
Redovno provjetravanje prostorije
Prilikom sušenja veša ključno je nekoliko puta provetriti prostoriju kako se vlaga ne bi akumulirala u vazduhu. Otvorite prozore na kratko nekoliko puta dnevno, posebno ako sušite veš u malom prostoru. Ako imate balkonska vrata ili prozore, možete ih potpuno otvoriti na nekoliko minuta i tako brzo smanjiti nivo vlage u vazduhu, što će omogućiti da se odeća brže osuši.
Koristite suhe peškire da biste ubrzali sušenje
Za još brže rezultate, ubacite suh, čist peškir između veša da upije dodatnu vlagu iz mokre odjeće. Poslije 15 minuta uklonite peškir tako da veš održava protok vazduha i ravnomjerno se osuši. Peškir djeluje kao dodatni sloj koji apsorbuje vlagu, što je posebno korisno za debele materijale kao što su farmerke ili peškiri.
Zajedno sušite manje komade veša
Kada sušite veš u manjem prostoru, vodite računa da teže stvari (npr. peškire) sušite odvojeno od tanjih i lakših stvari. Ravnomjerno rasporedite odjeću na stalak, pazeći da se dijelovi ne dodiruju. Ovo stvara prostor za cirkulaciju vazduha, što smanjuje vrijeme sušenja i omogućava bolju ventilaciju.
(Citymagazine.si)