Čeka nas hladnija i oštrija zima nego što se predviđalo: Za sve je kriv polarni vrtlog

Objavljeno:

Snježni pokrivač na sjevernoj hemisferi tokom jeseni može dovesti do nestabilnijih zimskih sistema pritiska
Neobično nakupljanje snijega od Sibira do Sjeverne Amerike krajem oktobra moglo bi dovesti do destabilizacije polarnog vrtloga zbog čega bi zima i zimski uvjeti mogli biti hladniji i oštriji širom SAD-a, Kanade i Evrope.

Prema analizi Andreja Flisa iz Severe Weather Europe (SWE), predviđa se značajno povećanje visine snijega od Sibira do Sjeverne Amerike tokom zadnje dvije sedmice oktobra.

Ovako rano stvaranje snježnog pokrivača moglo bi imati značajne implikacije za nadolazeću zimu na sjevernoj hemisferi, prenosi The Watchers.

Nakupljanje snijega u oktobru može poremetiti stabilnost polarnog vrtloga, ciklone velikih razmjera sa središtem oko Sjevernog pola koji utječe na vremenske obrasce u srednjim geografskim širinama.

Destabilizirani polarni vrtlog povećava vjerovatnost zimskih vremenskih poremećaja u regijama kao što su SAD, Kanada i Evropa.

Čeka nas hladnija i oštrija zima nego što se predviđalo: Za sve je kriv polarni vrtlog
Oštrija zima

Konkretno, veći snježni pokrivač na sjevernoj hemisferi tokom jeseni može dovesti do nestabilnijih zimskih sistema pritiska, potencijalno rezultirajući oštrijom zimom i i povećanim snježnim oborinama.

Meteorolozi pomno prate široki sistem niskog pritiska koji se formira iznad Sibira, za koji se očekuje da će donijeti snijeg na sjeverozapad, gornji srednji zapad i krajnji sjever SAD-a tokom sljedeće dvije sedmice, s kulminacijom krajem oktobra. Ovaj sistem igra ključnu ulogu u postavljanju temelja za zimske uvjete.

Polarni vrtlog, koji se proteže od Arktika do srednjih geografskih širina, varira u snazi i obliku tokom sezone. Kada ovaj sistem oslabi, može uzrokovati značajne promjene u vremenskim obrascima.

Potencijalno teži zimski uvjeti

Više snijega u oktobru moglo bi dovesti do razvoja jačeg sistema visokog pritiska, što bi moglo kasnije tokom zime dovesti do slabljenja polarnog vrtloga, što bi u konačnici moglo uzrokovati potencijalno teške zimske uvjete u regijama poput SAD-a i Evrope.

Trenutno snježni pokrivač nad Euroazijom premašuje 10 miliona km kvadratnih, što predstavlja treći najviši nivo u posljednjih 20 godina. Ovoliko povećanje snijega, koja je iznad normale za ovo doba godine, kritičan je pokazatelj mogućih promjena u dinamici zimskog vremena.

Nadalje, prognoze sugeriraju moguće slabljenje polarnog vrtloga, što bi moglo izazvati iznenadno stratosfersko zagrijavanje, fenomen za koji se zna da dovodi do drastičnih vremenskih promjena.

Ako se dogodi iznenadno stratosfersko zagrijavanje, često ga prati kolaps polarnog vrtloga. Takav kolaps mogao bi utrti put natprosječnim snježnim padalinama u Evropi i na istoku SAD-a.

hayat

Povezano

Najnovije