Drevna pošast čovječanstva: Šta su morbile, koji su SIMPTOMI i zašto ponovo ‘‘haraju‘‘ ?

Objavljeno:

Jedan od najstarijih pošasti čovječanstvu ovih dana je aktuelna u BiH zbog proglašenja epidemije u dijelovima države ali i slučaja gdje su odnijele jedan mladi život u Sarajevu. Epidemije morbila bilježe se u svim dijelovima svijeta a od kraja 2023. bilježi se globalni porast slučajeva zbog smanjene stope vakcinacije, prema američkom CDC-u.

Šta je tačno ova bolest, šta izaziva morbile i koji su koraci koje možemo preduzeti da se zaštitimo?

ŠTA SU MORBILE?
Morbile, poznate i kao male boginje ili ospice, su vrlo zarazna virusna bolest koju izaziva Morbillivirus koji također izaziva zaušnjake kod ljudi i. Morbile su poznate kao jedna od najstarijih i najzaraznijih bolesti koja je hiljadama godina bila strah i trepet čovječanstva, naročito u kontekstu najmlađih. Prvi zabilježeni slučajevi morbila datiraju iz 9. stoljeća, a bolest je postala široko prepoznata po svojim brojnim epidemijama.

Prije uvođenja vakcine 1963. godine, morbile su bile odgovorne za oko 2,6 miliona smrtnih slučajeva godišnje širom svijeta. Smrtnost je bila posebno visoka među djecom, zbog čega su se morbile smatrale jednom od najsmrtonosnijih bolesti tog vremena. Uvođenjem vakcinacije, smrtnost je drastično smanjena, ali bolest još uvijek predstavlja prijetnju u područjima s niskom stopom vakcinacije. Pretpostavlja se da je broj stvarno oboljelih mnogo veći, jer veliki broj pacijenata ne liječe doktori a također, čest je slučaj i da medicinske ustanove ne prijavljuju broj oboljelih.

KOJI SU SIMPTOMI MORBILA?
Simptomi morbila se obično javljaju 10 do 14 dana nakon izlaganja virusu. Prvi znakovi bolesti su povišena temperatura, koja može biti izuzetno visoka, do 40°C, i traje oko četiri do sedam dana. Osim toga, pacijenti često pate od kašlja, curenja nosa, crvenih i suznih očiju, te grlobolje.

Karakterističan simptom morbila je osip koji se pojavljuje tri do pet dana nakon prvih simptoma. Osip obično počinje na licu i gornjem dijelu vrata, a zatim se širi na ostatak tijela. Osip traje oko pet do šest dana, a zatim polako blijedi. Čak i prije osipa mogu se pojaviti i male, bijele pjege na unutrašnjoj strani obraza poznate kao Koplikove pjege.

PREUZETO

Povezano

Najnovije