Vest iz 2019. postala je viralna na TikToku. Ponovno je postala aktuelna priča o momku koji je umro nakon što je pojeo pet dana staru testeninu. Korisnici TikToka su šokirani, a medicinski stručnjaci pokušavaju da objasne zbog čega dolazi do toga.
Lekar hitne medicine, koji se predstavlja kao dr Džo, pojasnio je da je reč o vrsti trovanja hranom uzrokovanoj bakterijom Bacillus cereus.
– Ova bakterija se obično nalazi u hrani koja je duže vreme stajala na sobnoj temperaturi. U jelima poput pirinča, bakterije mogu proizvoditi toksine dok se hrana hladi, što dovodi do simptoma poput povraćanja, proliva i stomačnih grčeva – rekao je za “BuzzFeed”.
Mnogi su još uvek skeptični je li to istina, dok drugi upozoravaju da pirinač i testeninu nikad ne treba predugo ostavljati na sobnoj temperaturi, niti podgrevati.
https://www.tiktok.com/@drjoe_md/video/7292111107592883502
Dr Lorin Dedeker je za “BuzzFeed” iskusila trovanje pirinčem iz prve ruke. Pozlilo joj je do te mere da je morala biti prebačena u bolnicu helikopterom.
– Tokom poseta Himalajima, naručila sam tradicionalno slatko jelo od pirinča iz Nepala. Nakon samo par sati, pozlilo mi je. Sledećeg dana bila sam previše dehidrirana i slaba da bih otišla doktoru. Morali su me helikopterom prebaciti u najbliži veći grad da dobijem infuziju – ispričala je za “BuzzFeed”.
– Dr. Dedeker kaže da je naknadno saznala kako je pirnač taj dan ujutro napravljena te da je ceo dan stajala na sobnoj temperaturi, a zatim je podgrejana i poslužena za večeru. Dakle, nije bila u frižideru. Iako ne mogu sa sigurnošću znati da je trovanje uzrokovano bakterijom Bacillus cereus, simptomima se čini da je to tačno – dodala je.
Simptomi se mogu pojaviti nekoliko sati nakon konzumacije pokvarenog pirinča
Dr. Dedecker napominje da se s ostacima hrane ne bi trebalo igrati.
– Podgrevanje pirinča povećava rizik od trovanja. Bakterije su sveprisutne u okolini, nisu retke. Nećete znati ima li ih u piriču ili ne, jer se to ne vidi golim okom – pojasnila je.
Bakterija Bacillus cereus obično se nalazi u hrani koja je duže vreme stajala na sobnoj temperaturi, a najbolje raste u temperaturnom rasponu od 4ºC do 48ºC.
U jelima poput pirinča, bakterije mogu proizvoditi toksine dok se hrana hladi, što dovodi do simptoma poput povraćanja, proliva i stomačnih grčeva. Simptomi se mogu pojaviti nekoliko sati nakon konzumacije pokvarenog pirinča, stoga je potrebno odmah potražiti lekarsku pomoć. Iako je smrt retka posledica, nije isključena. Bacillus cereus može rasti u raznim skrobnim namirnicama, od pirinča do testenine.
(Srbija danas)