Prirodno je da svaka tečnost koja curi dole stvara mjehuriće zraka. Ovi mjehurići nestaju prilično brzo u datoj tečnosti, jer se rastvaraju i isparavaju.
U nekim slučajevima, mjehurići u urinu također nestaju i nisu razlog za zabrinutost. Međutim, može se desiti da nastali mehur ne želi da ispari i da tečnost ostane na njegovoj površini. To čak može ukazivati na ozbiljnije zdravstveno stanje.
Pogledajmo prvo bezazlene razloge
Hemijska reakcija
Ako se mjehurići zadržavaju u mokraći duže vrijeme, to može biti i zato što ona teče u posudu, čašu ili posudu koja sadrži ostatke kemikalija za čišćenje.
Brzi zrak
Ako je mjehur pun i postoji veliki pritisak u njemu, tada urin odlazi mnogo brže nego inače. To može dovesti do stvaranja pjene.
Dehidracija
Ako ne pijemo dovoljno tekućine, može se pojaviti i pjenasti urin, jer je koncentracija hemijskih supstanci u njemu u tom slučaju znatno veća. Ovo će postati pjenasto kada se pomiješa i sipa u šolju.
Stres
Ako smo pod stalnim psihičkim stresom, naši bubrezi ne rade savršeno, više proteina zvanog albumin može ući u urin zbog curenja i to može rezultirati pjenom.
Trudnoća
To se može dogoditi jer bubrezi moraju dodatno raditi, uzrokujući da više proteina curi u mokraću, što može uzrokovati mjehuriće.
Da vidimo koje su ozbiljnije okolnosti
Proteinurija
Poznata i kao proteinurija, što znači da ima previše proteina u urinu, što se u osnovi ne bi trebalo pojaviti. Ovo može biti simptom bubrežne bolesti u kojoj bubreg nije u stanju obavljati svoju ispravnu funkciju filtriranja.
Dijabetes
Ovo hronično zdravstveno stanje uvelike utiče na rad bubrega. Povišeni nivoi šećera u krvi s vremenom oštećuju krvne sudove bubrega, pa oni unose previše proteina u urin, što rezultira pjenastim urinom.
Bolesti koje pogađaju srce
Prekomjerna pjenasta mokraća također može biti znak kardiovaskularnih bolesti. Proteinurija je češća kod pacijenata koji imaju veći rizik od zatajenja srca, srčanog udara, moždanog udara i visokog krvnog tlaka. Visok krvni pritisak može oštetiti bubrege, uzrokujući njihov kvar i propuštanje proteina u mokraću.
Infekcija urinarnog trakta (UTI)
Infekcija urinarnog trakta može povećati količinu proteina u urinu i uzrokovati više rezidualnih mjehurića. U tim slučajevima bakterije ulaze u mokraćne puteve, urin postaje tamniji i zamućeniji, ispušta jači miris i uzrokuje bol u zdjelici. Mogu se javiti i bol u leđima, mučnina i povraćanje.
tudasfaja.com