Naknada za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije u Srbiji na računima građana za struju ove godine je ostala nepromenjena.
To je utvrđeno i Uredbom o visini posebne naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije u 2024. godini, a koju je donela Vlada Srbije.
Visina posebne naknade za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije u 2024. godini će, kako je istaknuto u ovoj uredbi biti 0,801 din/kWh.
– Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srbije – navodi se u uredbi u koju je “Blic Biznis” imao uvid.
Šta je posebna naknada za podsticaj povlašćenih proizvođača?
Uredbom za 2023. godinu, koja sada ostaje ista, predviđa se da ta posebna naknada iznosi 0,801 dinar po kilovat-satu, a povećana je 1. avgusta 2022. sa 0,437 na sadašnji iznos od 0,801 dinara po kilovat-satu.
Tom posebnom naknadom obezbeđuju se novčana sredstva iz kojih “Elektroprivreda Srbije” (EPS), kao garantovani snabdevač, isplaćuje podsticaje povlašćenim i privremeno povlašćenim proizvođačima za troškove proizvodnje i balansiranja električne energije.
Pomenuta vrsta podsticaja isplaćuje se povlašćenim proizvođačima koji su stekli pravo na fid-in tarife.
Naknada se obračunava tako što se iznos naknade pomnoži sa potrošenom količinom aktivne električne energije krajnjeg kupca u obračunskom periodu. Taksu plaćaju svi potrošači električne energije preko računa za struju, a to je sada nešto više od 150 dinara na računu.
Šta podrazumeva ova tarifa? Uvedena je 2013. kako bi se obezbedila sredstva za podsticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije u vetroparkovima, malim hidroelektranama (MHE), biogasnim elektranama, solarnim elektranama. Podsticaji se isplaćuju u vidu fid-in tarifa vlasnicima ovih postrojenja koji su dobili status povlašćenih proizvođača električne energije, što znači da im je država odobrila isplatu subvencija. Od svih obnovljivih energetskih izvora (OIE), proizvodnja električne energije pomoću snage vetra poslednjih godina u Evropi beleži najbrži rast, a Srbija raspolaže veoma značajnim potencijalom. To su prepoznali investitori pa trenutno u našoj zemlji grade ili ulažu domaće kompanije i EPS, ali i izraelske, italijanske, belgijske, ruske, američke, arapske.