Pritom je ukusan
Doktor Vojislav Perišić gostujući u emisijama promoviše zdravu ishranu i onu koja posebno pozitivno utiče na jačanje imunog sistema.
Tako je podelio sa gledaocima jutarnjeg programa TV Prva recept za starinski napitak koji ima brojne benefite na naš organizam.
Orijentalni napitak, star više od hiljadu godina, decenijama je bio jedna od glavnih ponuda beogradskih poslastičarnica. Danas se sve ređe pravi, naručuje i pije, a u vreme kada prete virusi, “Boza” svojim vitaminskim sastavom, osim što okrepljuje, čuva telo i imuni sistem.
Nekada se govorilo za čoveka koji ništa ne razume da je “Bistar k’o Boza!”, piće, koje kada se sipa u čašu svojom gustinom i žućkastom bojom zamuti staklo. Uz bozu punu B i C vitamina, odrasle su generacije.
“Pet litara vode skuvajte sa 500 grama kukuruznog brašna, jednom kockom svežeg ili kesicom suvog kvasca, i 200 grama šećera”, objasnio je gastroenterolog. “Kažu da bi trebalo 400, ali ne treba vam više od 200. Šećer malo karamelizujte da bi boza dobila boju, pa je onda kuvajte i ohladite.
Neka stoji nekoliko dana u hladnom špajzu ili frižideru, najbolja je posle petog dana. Tada počinje fermentacija, tek je tada pijte, nakon toga počinje više da kisi zbog fermentacije. Boza može da stoji ukupno deset dana u frižideru”, rekao je on
Popularni dr Voja je naglasio da boza sadrži B vitamine, odlične za nervni sistem, pa će dobar “rad” nerava biti prva korist. Takođe, pošto u bozi ima kvasca, a on je prepun probiotskih kvasnica koje potpomažu crevnu floru, ovaj napitak je idealan za probavu.
Boza je napravljena prvi put u Turskoj 900. godine. Do 16. veka pila se u neograničenim količinama. Kada su izmislili alkoholnu “tartar bozu”, sultan Selim Drugi, uveo je prohibiciju, a u 17. veku sultan Mehmed Četvrti zabranio je sva alkoholna pića. Zatvorio je sve prodavnice u kojima se ovo piće prodavalo, a samo u Istanbulu tada je bilo oko 300 prodavnica boze.
sd.rs