Vijest da je legendarni fudbaler Pele, nakon duge borbe sa rakom debelog crijeva, izgubio bitku i preminuo u 82. godini života potresla je javnost.
Naime, fudbaler se dugi niz godina borio sa opakom bolešću, ali nažalost nije uspio da se izvuče.
Poznato je da je karcinom jedna od najopakijih bolesti, te da je liječnje dugotrajan i mukotrpan proces, koji ne garantuje ozdravljenje i dobar ishod. Karcinom debelog crijeva predstavlja zloćudnu bolest koja može da se javi u bilo kojem životnom dobu, a češće kod osoba starijih od 50 godina i kod osoba muškog pola. Može da se zahvati bilo koji dio debelog crijeva, ali je češći u njegovoj lijevoj polovini.
Postoje razni simptomi koji mogu da ukazuju na rak debelog crijeva, ali ne mora nužno da bude tako. Neki od simptoma koji se najčešće javljaju, jesu:
Krv u stolici
Neobjašnjvi gubitak u tjelesnoj težini
Malokrvnost
Promjene u crijevnom pražnjenju – novonastali zatvor ili proliv
Karcinom (rak) debelog crijeva se otkriva kolonoskopijom. U toku kolonoskopije uzima se uzorak tkiva i šalje na patohstološku dijagnozu. Kada se dijagnoza karcinoma debelog crijeva potvrdi patohistološki, potrebno je uraditi dodatne dijagnostičke procedure:
CT ( skener) abdomena i male karlice srca i CT grudnog koša (ili Rentgensko snimanje pluća i srca – odluku će donijeti Vaš ljekar)
Laboratorijske analize krvi i mokraće
Faktori rizika za pojavu karcinoma debelog crijeva:
Godine: stariji od 50 godina češće oboljevaju, mada se bolest može javiti u bilo kom životnom dobu
Genetski sindromi: familijarna adematozna polipoza (FAP) i nasljedni nepolipozni rak debelog crijeva (Linčov sindrom)
Ranije liječen rak debelog crijeva
Rak debelog crijeva u porodici – karcinom debelog crijeva kod roditelja, braće i sestara ili djece povećava šanse za obolijevanje
Zapaljenjske bolesti crijeva: Ulcerozni kolitis ili Kronova bolest
Ishrana: previše crvenog mesa i životinjske masti, a malo žitarica, voća i povrća
Fizička neaktivnost
Dugogodišnje pušenje
pele
rak crijeva
Hayat