Prim. Dr Biljana Marjanović, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije Medigroupa, stručnjak za akupunkturu i zdravu ishranu savjetuje da se bacite na posao, jer višak otrova izaziva brojne probleme.
Dugo sjedenje i stajanje, fizička neaktivnost, nepravilna ishrana, pogotovo sada kada idemo iz slave u slavu i prejedanje, ali i stres nisu samo faktori rizika za pojavu gojaznosti. Također izazivaju grčeve mišića, bolove u kostima, išijas, spondilozu, zakrivljenost kičme…
Nastale degenerativne promjene ne mogu se potpuno revitalizirati, ali se daljnje pogoršanje može zaustaviti vježbama i fizikalnom terapijom, uz zdravu i umjerenu ishranu.
- Fizička aktivnost je zaista neodvojiva od zdravog načina života, ali da bismo se riješili velikih tegoba i uspješno eliminirali toksine iz naših tkiva koji ciljaju na sve organe, uključujući mišiće i kosti, moramo se potruditi da smanjimo način na koji se hranimo: smanjimo unos industrijski prerađene, brze hrane, koja je puna štetnih aditiva, a jedemo hranu koju naše tijelo može iskoristiti na pravi način. Istovremeno će nam olakšati probavu, otkloniti nadimanje, grčeve u stomaku… – poruka je čitaocima Stila prim. dr Biljane Marjanović.
Šta konkretno trebamo učiniti da bi tijelo održalo ravnotežu?
- Svako ko je u mogućnosti da se bavi fizičkom aktivnošću treba da to radi napolju, gde se pluća mogu napuniti svežim vazduhom. Takođe je važno konzumirati dva litra tečnosti dnevno, ali izbegavati zaslađena i gazirana pića, bezbroj kafe; stavimo na tanjir prirodnu i raznoliku hranu koja sadrži vitamine i minerale, visokokvalitetne proteine i zdrave esencijalne masti.
Kakve rezultate možemo očekivati?
- Kada je u pitanju vježbanje, to će ojačati skelet i mišiće. Znojenjem se izbacuju toksini, ubrzava se protok krvi i rad srca, stimulira se metabolizam. Rezultati, međutim, neće biti vidljivi ako stalno budemo insistirali na hrani koja će se taložiti u masnim naslagama. Osjećaj nelagode, umora, težine i bola u tom slučaju će nas i dalje pratiti.
- Ima ih dosta, ali ne smijemo da ih pokrećemo samoinicijativno, bez konsultacija sa lekarima i nutricionistima.
Možemo li za početak sami sebi pomoći?
- Prirodna detoksikacija dostupna je svima, na našim pijacama ima dosta sredstava za čišćenje tijela. Zato treba da jedemo voće i povrće, a kada koristimo meso – najbolje je da je kuvano, a ne prženo, sa dosta viška masnoće.
Koja bi još sredstva za čišćenje tijela trebala uključiti?
- Prije svega, treba redovno doručkovati nakon jutarnje vježbe, kako bismo tokom dana imali češće, ali manje obroke. Uključuju svježe salate od sezonskog povrća, integralni hljeb bez pivskog kvasca koji lako možemo napraviti i sami jer je u trgovinama prilično skup. Poželjno je koristiti i sirovi bijeli luk, đumbir, kim, ljute paprike, kisele i slatke jabuke, južno voće – sve ono što ne mjenja pH ravnotežu u organizmu. To su i nerafinisana ulja, integralni pirinač, ovas, ječam, namirnice koje ne sadrže obilje šećera, brašna i soli.
Kako sve to pravilno spojiti da bismo imali efekta?
- Ne preporučujem mešanje previše namirnica, jednostavni obroci najbolje funkcionišu. Ne bi bilo loše da barem jedan dan u sedmici odmorite stomak, mišiće i kosti jedući supu od povrća, salatu s jabukovim sirćetom i svježe cijeđene sokove. Povrće, cvekla, paprika, luk i beli luk sada bi trebalo da budu najčešće na trpezi, a kada jedete nemojte se odmah napiti i pojesti malo voća. Konzumirajte ga za užinu.
Kod nekih i sam pomen ovog “jadnog” jelovnika izaziva nervozu.
- Konzumiranje orašastih plodova će utažiti vašu glad. Preporučuju se i sjemenke badema, bundeve, lana i suncokreta i treba ih uvrstiti u svakodnevnu ishranu jer blagotvorno djeluju na cijeli organizam.
Koje biljne čajeve treba da koristimo?
- Bez obzira na vaše stanje, poželjni su i biljni čajevi jer, bez obzira na svoje specifičnosti, imaju i funkciju čišćenja organizma. Recimo, zeleni čaj ima visok sadržaj antioksidansa i ne bi bilo loše da vam jutarnju kafu zamijeni čaj od đumbira, podići će vam energiju. Isto će učiniti i čaj od koprive: čisti organizam, a odlično ide uz zdrave grickalice koje smo spomenuli.
Inače, kako vam mogu pomoći svi darovi prirode?
- Osim što su odlični detoksikatori, mogu ublažiti bolove onima koji pate od bolova u kostima. Savjetujem im da samelju 250 g oraha i pomiješaju sa četiri kašike meda. Treba ih uzimati po jednu kašiku četiri puta dnevno, a lakše će kliziti niz grlo ako se doda malo limunovog soka. Nejasne bolove u donjem dijelu leđa otjerat će gavez, a ako su uzrok tegoba problemi sa gastrointestinalnim traktom – lincura, maslačak, aloja će poboljšati probavu i osloboditi nas zatvora, nadutosti ili grčeva. Ne zaboravite, sve je povezano! Kada imamo grčeve, onda se savijamo, pa uz crijeva stradaju i kuk i mišići.
Izvor: Stil.kurir.rs