Bez obzira pati li vas ravan derriere ili jednostavno želite malo više napuniti traperice, ima nade za ljude koji žele punije stražnje dijelove. Utvrđeno je da određena hrana, posebno ona bogata zdravim masnoćama i proteinima, pomaže u stvaranju okruglog zaleđa.

Evo nekoliko namirnica koje će vam povećati stražnjicu:
• Avokado i druge zdrave masti na biljnoj bazi. Mononezasićene masti, koje se nalaze u biljnoj hrani poput avokada, zdravi su izvori masti koji dovode do zaobljenijeg stražnjice. Uz to, ove vrste masti mogu spriječiti debljanje u središnjem dijelu, čineći tu zadnjicu još uočljivijom.

• Orašasti plodovi
. Uz obilje zdravih masnoća, proteina i vitamina, orašasti plodovi su super hrana svima koji žele izgraditi mišiće. Odaberite sorte s nižim natrijem kako biste izbjegli neugodno nadimanje i zadržavanje vode.

• Cjelovite žitarice
. Cjelovite žitarice mogu biti kaloričnije, ali imaju i više hranjivih sastojaka. Cjelovite žitarice imaju zdrave masnoće, puno vitamina i sjajan su izvor vlakana.

• Grčki jogurt
. Ova mliječna poslastica nije samo ukusna, već je i sjajan izvor proteina. Odaberite jogurt s malo masnoće ili nemasni kako biste izbjegli debljanje po cijelom tijelu, a ne samo na stražnjoj strani.

• Plodovi mora
. Ribe poput tune i lososa niskokalorične su, ali prepune zdravih masti, proteina i vitamina. Sve ove dijetalne komponente podržavaju zdravu mišićnu strukturu i ženski oblik pješčanog sata.

• Proteinska pića i barovi
. Za mnoge su žene prava prepreka u izgradnji glutealnih mišića proteini. Proteini su nužni građevni blok mišića; vaši čučnjevi i rad nogu neće dovesti do veće stražnjice bez ovog esencijalnog hranjivog sastojka. Ako sumnjate da ne unosite dovoljno proteina, možda je vrijeme da dodate proteinsku pločicu, piće ili neki drugi dodatak.

Iako će vam ova hrana povećati stražnjicu, najbolje učinke imat će ako se koriste zajedno s vježbom. Kombiniranje prehrane bogate ovom hranom sa čučanjima, iskorom i drugim glutealnim vježbama osigurat će zaobljenije, čvršće i vruće stražnje dijelove.

BOLE VAS LEĐA, UKOČENI STE, “TRČITE” U WC? : Evo šta je rješenje

Objavljeno:

Bol u donjem dijelu leđa i ukočenost mogu biti simptomi različitih problema s kičmom, ali mnogi ne znaju da se tegobe mogu javiti i pri mokrenju ili, kod muškaraca, postizanju erekcije.

Fizijatar dr Žarko Radovanović pričao je u Jutarnjem programu Prve o bolovima u leđima, diskus herniji i drugim problemima koji mogu da se dogode s kičmenim stubom, a čiji simptomi podsjećaju na druge bolesti.

Problemi sa kičmom mogu dati najrazličitiju simptomatologiju – od glavobolje i nesvestice, preko jutarnje ukočenosti, učestalog mokrenja pa čak i promjena u raspoloženju, a pacijenti često lutaju od ljekara do ljekara, ne shvatajući da je glavni uzrok tegoba u leđima.

“Nekada se pacijenti žale na akutni bol, čak i kada podignu hemijsku olovku, jer su problemi s leđima kao što je diskus hernija bolest savremenog čovjeka.

“Neophodno je, kada se akutni bol dogodi, da mirujemo barem dan-dva. Da rasteretimo donji dio kičme, da odmorimo u položaju koji nam prija. To je najčešće ‘bebeći’, fetus položaj. Lezite na bok koji manje boli i sklupčajte se, a između koljena stavite jedno jastuče da biste rasteretili donji dio dio kičme”, rekao je on.

Zbog modernog načina života, koji podrazumeva mnogo sjedenja i nadvijanja nad računarom ili mobilnim telefonom, čak i djeca imaju probleme s kičmom. Fizijatar Radović objašnjava da je pravilan položaj tijela ključan.

Povezani Članci

DRAGULJ NJEMAČKE MEDICINE: Jedna čaša dnevno čisti arterije i spriječava najteže bolesti!
“Kičma mora da bude u adekvatnom položaju, stalno nam se događa pogrbljenost i ona se teže ispravlja, što smo stariji. Već od 20. godine, kada su rast i razvoj završeni, mi imamo neko okoštavanje ili spondilotične degerativne promjene. Sjedenje, neaktivnost i stres itekako utiču na kičmu, i onda imamo tu jutarnju ukočenost, pucketanje i škljocanje, koje označava oslobađanje kiseonika iz zglobnih pukotina. Pacijenti kažu da osjećaju probadanje, da ne mogu pola sata da se pokrenu, dok se makar malo ne razmrdaju ili istegnu u krevetu. Ne mogu, što se kaže, da profunkcionišu”, rekao je on.

Osnovne vježbe se mogu uraditi i na krevetu, ispružite nogu i zatežite stopalo ka sebi, ili savijte nogu i podižite je u visinu u ležećem položaju, sve su to vježbe koje istežu donji dio kičme. Važno je i jačanje prednjeg trbušnog zida jer on “drži” leđa.

Diskus hernija je vrlo čest problem, i prvo će ga najaviti ukočenost.

“Ali, ako ona traje tri, pet, pa do sedam dana, jasno je da imamo ozbiljniji problem. Diskovi između pršljenova održavaju gipkost i pokretljivost, oni su anatomski jastučići sa dva jezgra koji trpe pritisak i održavaju stabilnost kičmenog stuba. Pacijenti kažu, disk se pomerio, iscurio, ali on ne može ništa od toga. On samo može da napravi ispupčenje. I tu imamo specifičnu simptomatologiju”, rekao je dr Radović.

Učestalo mokrenje kao znak problema s leđima
Bol koji se spušta niz jednu nogu će biti prvi znak, ali onda će se pojaviti i jak bol u donjem dijelu leđa i pacijenti će misliti da imaju problem s bubrezima.

“Imate spazam i mislite da vas boli bubreg, a ustvari je to bol koji ide kroz lumbalnu kičmu. Simptomi su i trnjenje, mravinjanje, žiganje, probadanje, oštar je to bol, kao da vas neko bode nožem. Onda znamo da je ugrožen disk L5-S1, tu ide nerv koji inervira cijelu nogu, i kod koljena se grana na dva nerva. Onda ‘pada’ stopalo, ili imamo problem s mokrenjem. Mnogi ne znaju da je to znak problema s kičmom, učestalo mokrenje, odlazak noću u WC, osjećaj pune bešike… Mi lutamo, imamo erektilnu disfunkciju čak i kod mlađih muškaraca, ide se kod urologa, nefrologa, a problem zapravo pravi kičma”, rekao je on. (novi.ba)

Povezano

Najnovije