Savremena hrana nije kvalitetna i zdrava, proizvodi sadrže previše kalorija, soli, štetnih dodataka hrani koji poboljšavaju ukus. A tkiva tela – kost, hrskavica, zglobna – formiraju se od onih supstanci koje unosimo u organizam. Za njihovu konstrukciju i normalan rad neophodna je ne samo tačna količina, već i odnos ulaznih elemenata: proteina, masti, ugljenih hidrata, vitamina i mikroelemenata.
Od njihove optimalne ravnoteže zavisi vitalna aktivnost ne samo zglobova, već i svih ljudskih organa i sistema. Svaka osoba koja brine o svom zdravlju mora se pridržavati glavnih principa zdrave ishrane.
Počnite sa gubitkom težine
Za početak, trebalo bi da saznate svoju normalnu fiziološku težinu, uzimajući u obzir godine, građu tela i druge faktore, i pokušajte da stvarne pokazatelje približite željenim granicama, a zatim da to držite pod kontrolom. Jer od svakog viška kilograma, zglobovi dobijaju dodatno opterećenje.
Prekomerna težina utiče na hrskavično tkivo, koje stvara sloj između pršljenova, što izaziva njeno starenje i habanje. Ako imate problema sa zglobovima, izgubite višak kilograma, uklonite višak tečnosti iz tela, počnite da vodite aktivan način života.
Hrana koju zglobovi i kosti obožavaju:
- Morska riba
- Želatin
- Bobičasto voće
- Maslinovo ulje
- Nar
- Vlakna (iz voća i mahunarki)
- Zeleniš (blitva, spanać, zelena salata)
Za zdravlje zglobova, ograničite ovu hranu
kiseli krastavci i dimljena hrana koja sadrži nitrate – zadržavaju tečnost u telu;
sosovi, kečap, majonez, sirće – negativno utiče na celo telo;
rafinisani ugljeni hidrati i trans masti (brza hrana, konditorski proizvodi iz prodavnice) – izazivaju bolesti mišićno-skeletnog sistema;
svinjsko meso i kačkavalj – doprinose razvoju gihta;
pivo, alkoholna i sva gazirana pića – upotreba oštećuje zglobno i hrskavično tkivo.
Mikro i makro elementi za zdravlje zglobova
Gvožđe – kod bolesti zglobova se oslobađa povećana količina fosfora. Njegovo izlučivanje olakšava gvožđe koje se nalazi u naru i iznutricama. Selen je potreban za formiranje zglobne tečnosti. Izvor je meso, smeđi pirinač, beli luk, žitarice, morske alge. Bor – pomaže u jačanju koštanog tkiva. Velika količina se nalazi u orasima, kupusu, morskim plodovima, suvim grožđem, suvim šljivama. Cink – pomaže u proizvodnji kolagena, uključen je u proces regeneracije ćelija. Kalcijum – čini koštano tkivo jačim, nalazi se u mlečnim proizvodima, orasima, tvrdim sirevima, jajima, kukuruzu; Kalijum – učestvuje u metaboličkom metabolizmu, izvor je zeleniš; Fosfor – učestvuje u održavanju kiselinsko-bazne ravnoteže. Velika količina u masnoj ribi, pasulju, bilo kom kupusu. Ali element treba da bude sadržan samo u pravoj količini; Magnezijum – uklanja višak fosfora, učestvuje u radu neurona. Dostupan u maku, crnoj čokoladi, kakaou, semenkama, orašastim plodovima, trešnjama, zelenom povrću; Sumpor – učestvuje u proizvodnji kolagena, doprinosi “vlažnosti” hrskavice, bez nje postaje suva i krhka. Sadrži u piletini, jajima, mleku, morskoj ribi, luku, kupusu, jabukama.