Gavez je biljka koju mnogi gaje u bašti da bi održavali plodnost tla, ali i da bi privukli korisne biljke u svoju baštu.
Odličan je i za hranjenje pilića, ali i kao sastojak tečnog gnojiva za biljke. Gavez sadrži mnogo elemenata u tragovima neophodnih za rast i razvoj biljaka.
Listovi gaveza
Jednostavno “pobacajte” svježe listove gaveza u brazdu gdje ćete poseijati krompir, luk, kukuruz ili pasulj. Kako se bude raspadalo, lišće će hraniti sadnice još u fazi semena.
Gavez raste izuzetno brzo, zbog čega je lako od njega napraviti đubrivo ili hraniti biljke.
Cvjetovi gaveza su izuzetno bogata hrana za pčele, pa će one rado doći u vašu baštu i oprašiti cvjetove biljaka.
Gavez se često koristi i u biljnoj medicini, jer se od njega prave razne tinkture za ublažavanje bolova u zglobovima i mišićima.
Gavez se najbolje razmnožava iz sadnice, ali budite mirni – dovoljna vam je jedna sadnica koja će se postepeno razmnožavati i tako omogućavati vašem vrtu da ima dovoljno đubriva.
Kako napraviti tečno đubrivo:
Uzmite rukavice i oštar nož. Zatim isecite i stabljiku i lišće i cvijet. Ostavite par stabljika da budu pčelama hrana, a ostalo uberite.
Uzmite veliku kantu, na primer do 20ak litara, sa odgovarajućim poklopcem. U nju nagurajte što više, cvjetova i stabljike gaveza. Isjeckajte sve to kako bi više moglo da stane. Sipajte punu kantu vode, tako da biljke sasvim ogreznu. Poklopite i ostavite (dalje od kuće) da se natapa i raspada od 4 do 6 nedjelja.
Ovo je veoma smrdljiva mješavina i zbog toga se savjetuje da kantu držite dalje od kuće. Nakon četiri nedjelje možete da koristite ovu tečnost, ali u razblaženom obliku.
Jedna šolja ove tečnosti se razblažava u skoro 10 litara vode. Sa ovom tečnošću zalivajte paradajz, paprike, krompir, blitvu i sve biljke koje želite. Cvijeće takođe voli ovo đubrivo.
Videćete kako vaše povrće i cvijeće buja i raste, ali i rađa sočne plodove.
Ovo tečno đubrivo čuvajte i razblažujte po potrebi pa zalivajte svoju baštu. Savjet je da vodite računa i da dobro razblažite ovo koncentrovano đubrivo, u suprotnom možete “spaliti” vaše biljke, piše “Stil”.